Благодарници за лекарите херои во ковид битката – Цана, Демири и Нешкоски (постхумно)


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Секоја генерација си има своја борба, секое време си има свои херои. Ова беше последниот статус на социјалните мрежи на прерано починатиот доктор Трајче Нешкоски од Гостивар. Младиот пулмолог останува запаметен како активно вклучен во борбата против ковид, пожртвуван и целосно посветен на пациентите. Во знак на почит и благодарност Нешкоски постхумно доби благодарница од Општина Гостивар. Благодарници за трудот, знаењето и вниманието што го вложуваат во лекување на заболени со ковид, им беа доделени и на инфектолозите Фадил Цана и Илир Демири.

„Во знак на почит кон нивниот придонес и пожртвуваност да им излeзат во пресрет на заразените со Ковид-19, денес им доделив Признанија на тројца еминентни доктори од полошкиот регион. Иако ја ценам и почитувам работата и пожртвуваноста на сите лекари и дург медицински персонал во справувањето со пандемијата, мислам дека д-р Фадил, д-р Илир и покојниот д-р Трајче се главните експоненти кои биле спремни 24 часа на ден да помогнат до максимум и да им даваат потребни информации на граѓаните од поширокиот гостиварски регион во врска со инфицираните со Ковид-19“, изјави градоначалникот Таравари.

„Овие признанија се благодарност до сите мдицинари кои со најголема посветеност работеа во лекувањето и спасувањето животи. Признанијата или наградите треба да се сфатат како респект и привилегија, но повеќе како обврска за да се ангажираме уште повеќе во нашата работа“, нагласи инфектологот д-р. Фадил Цана.

Докторите Фадил Цана од Чегране и Илир Демири од Тетово, работат на Инфективната клиника во Скопје. Доктор Трајче Нешкоски беше ангажиран во ковид центарот во Козле. Градоначалникот Таравари најави дека на следната седница на Советот ќе достави предлог овие лекари да се прогласат за почесни граѓани на Општина Гостивар.

Материалы по теме:

Пожарникарите во Гостивар помагаат за јавната чистота и распределба на хуманитарни пакети
Гостиварските пожарникари, освен редовните обврски на интервеници за гаснење пожари, периодов додека трае корона пандемијата помагаат и во други активности од јавен интерес. Заедно ...
Гинекологот Хатије Исмаили стана почесен граѓанин на Гостивар
Гинекологот Хатије Исмаили, добитник на државна награда за најдобар лекар во Словенија, беше прогласена за почесен граѓанин на Гостивар. Одлуката едногласно ја донесе  општинскиот ...
Дислоцирана е бараката за туристичкиот центар во Гостивар
По околу пет месеци, монтажната барака во која треба да проработи Туристички инфо центар за Гостивар е преместена. Од градскиот плоштад каде беше првично ...
Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
Во Гостивар наскоро ќе се постават пластикомати
На неколку места во Гостивар наскоро ќе бидат поставени пластикомати, посебни апарати каде граѓаните ќе можат да одлагаат користена пластична амбалажа и за тоа ...