Британската Амбасадорка Галовеј во посета на Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Актуелната состојба со ковид пандемијата, поддршка на проекти и активности, функционирањето на локалната самоуправа. На овие теми разговараа денес на средба во Општина Гостивар, Амбасадорката на Велика Британија Рејчел Галовеј и градоначалникот Арбен Таравари. Заедно се сложија дека добрата соработка ќе продолжи и понатаму и ќе се продлабочува.

„Чест ми е што во нашата општина ја имаме Амбасадорката Галовеј. Разговаравме за многу теми, за пандемијата со Ковид 19 и справувањето со состојбите, проектите што ги реализира општината и тие што се планирани до крајот на нашиот мандат, како и поддршката што ја имаме од нашите пријатели Велика Британија“, рече градоначалникот.

Амбасадорката Галовеј по средбата изрази особено задоволство што во Гостивар се спроведуваат проекти и активности коишто се насочени кон поддршка на младите.

!Имав можност да се запознаам со состојбите и справувањето со ковид кризата во Гостивар. Со градоначалникот направивме интересен разговор околу тоа штоопштината прави за да ги поддржи граѓаните, особено младите кои на некој начин се најпогодени од пандемијата и ситуацијата во земјата. Среќна сум што и ние како Амбасада можеме да работиме заедно со невладини организации во Гостивар за поддршка на младата популација. Исто така, изразувам задоволство што овде функционира младински центар, еве се прави и спортски центар, сето тоа за доброто на младите“, изјави Галовеј.

Британската Амбасадорка во Гостивар имаше средба и со членови на општинскиот Совет, а ја посети и природната гордост на подрачјето, пештерата „Убавица“ во Ѓоновица.

Денешната беше втора официјална посета на Галовеј во Гостивар.

Материалы по теме:

Предавања за заштита од коронавирус во Гостивар
Мијте ги рацете со сапун и вода, често. Кога кивате или кашлате, правете го тоа во марамче. Одржувајте високо ниво на лична хигиена. Ова ...
Околу 350 лица лани во Гостивар се вработиле преку активните мерки на Владата
Во очекување на објава на новиот оперативен план со активни мерки за вработување, институциите ги сумираат резултатите од минатата година. Од Центарот за вработување ...
Кошарка: Пораз на Гостивар, победа за Тетекс
КОЖУФ - ГОСТИВАР 87-82 Кошаркарите на Гостивар загубија во дербито на 14-тото прволигашко коло од Кожуф во Гевгелија. Двете екипи одиграа возбудлив и динамичен натпревар со многу пресврти на двете ...
Гостивар се вклучува во Европската недела на мобилност
Гостивар се приклучува кон одбележувањето на Европската недела на мобилност, чија цел е да се подигне свеста на граѓаните во борбата против аерозагадувањето - ...
Дете почина во пожар во Гостивар
Трагичен настан го разбуди утрово Гостивар. Во голем пожар што се случи во стан на трети кат во зграда на ул „Кеј Вардар“, животот ...