Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), а на работа последен пат била во петокот. Според протоколот, сите 10 деца во групата што ја води на возраст од 2 до 3 години, како и  колешката негувателка се ставени во домашна изолација.

„Воспитувачката пројавила симптоми во неделата, кога била дома, а последен пат на работа беше во петокот. Со оглед дека работи во градинка во понеделникот веднаш и бил направен тест и резултатот го доби вчера, за жал позитивен. Состојбата и е добра, со полесни симптоми, само еден ден до сега качила температура. Се тестирале и членовите на нејзиното семејство и тие се негативни. Ги известивме надлежните во Центарот за јавно здравје во Гостивар и тие дадоа препораки да ги информираме родителите на децата кои се во групата на воспитувачката, како и негувателката со која работат заедно, да не доаѓаат во градинка и да бидат во домашна изолација.“, објасни Мирјана Мицоска, директор на детските градинки во Гостивар.

Ниту едно од децата и негувателката кои се во изолација до сега не пројавиле симптоми на ковид. Од повторното отворање на 9 септември, градинките функционираат под посебни протоколи, кои строго се почитуваат. Во занималната на групата со заболената воспитувачка ќе се спроведе и вонредна дезинфекција.

Моментално во градинките во Гостивар престојуваат 250 деца, а бројката секојдневно расте. Меѓу дечињата до сега не се појавил сомнителен случај на коронавирус.

Материалы по теме:

Корона кризата влијае врз психата, но може и да го зближи семејството
Вонредната состојба поради коронавирусот сосема го смени секојдневието на луѓето. Изостануваат дружењето, шетањето, надвор се излегува само кога е неопходно или за неодложни работни ...
Кризниот штаб на Гостивар со подготовки за дводневниот викенд карантин
Кризниот штаб на Гостивар се координира околу обврските за престојниот викенд, кога ќе биде на сила целосен, дводневен карантин. Во текот на утрешниот ден ...
Посебна соба на инфективното одделение во Гостивар за сомнителни случаи на коронавирус
На инфективното одделение во гостиварската болница опремена е просторија за изолација на евентуални пациенти сомнителни на коронавирус. Во просторијата има три болнички кревети, заштитни ...
Соопштение на КК Гостивар
Раководството на Кошаркарскиот клуб Гостивар со соопштение до медиумите реагираше на, според нив, неправилната распределба на средствата од Буџетот на Општина Гостивар наменети за ...
Парични награди за најдобрите ученици во Гостивар
Најуспешните пет ученици од основните и средни училишта во Гостивар, добија награди од по 5.000 денари од општината. Ваучерите им ги врачи градоначалникот Арбен ...