Во гостиварскиот регион осум новозаболени со Ковид 19


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Се зголеми бројката на заразени со коронавирус во гостиварскиот регион. Изминатото деноноќие регистрирани се осум новозаболени лица, од кои две во Гостивар и шест од села на територијата на Општина Врапчиште. Двете новорегистрирани позитивни лица во Гостивар имале контакт со потврден случај. Со ова вкупната бројка на активни болни на подрачјето достигна 20.

Бројката на новозаболени драстично расте и на државно ниво. Голем дел од граѓаните пак, и понатаму не веруваат дека вирусот е опасен и дека е потребно секој поединец да ги презема превентивните мерки за заштита. Според градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари, неопходно е здравствените власти да спроведат кампања за информирање и едукација на населението, за да се сфати сериозноста на епидемијата.

„Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство, тоа требаше да го спроведат уште пред два месеци. Но, никогаш не е доцна. Мора да спроведат кампања, да ги информираат граѓаните што повеќе за да се надминат предрасудите и недовербата“, рече Таравари.

Од почетокот на пандемијата до сега, во трите општини на поширокиот гостиварски регион направени се над 440 тестирања за коронавирус.

Материалы по теме:

Во регион на Гостивар повеќе оздравени од новозаразени со ковид
Состојбата со ширењето на коронавирусот во регионот на Гостивар е потсмирена. Така барем покажува официјалната статистика на Министерството за здравство. За разлика од претходниот ...
Можностите на новиот младински центар во Гостивар претставени пред директорите на училиштата
Преку современи обуки, курсеви и тренинзи учениците од гостиварските училишта, ќе го надополнуваат знаењето и ќе ги подобруваат вештините за комуникација, организација и слично. ...
Буџетот на Гостивар за следната година проектиран на 18,2 милиони евра
Буџетот на Општина Гостивар за следната година е проектиран наедна милијарда и 120 милиони денари, односно околу 18,2 милиони евра. Споредено со годинава, се ...
Трибина на Унија на млади на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар
Вчеравечер во Гостивар се одржа трибина во организирација на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ. Учесниците потенцираа дека младите иднината треба да ја ...
Шанса за нов живот: Тинејџери од Гостивар запоставени од родителите згрижени во мал групен дом
Тинејџери од Гостивар, кои растеле во нефункционално семејство, без доволно грижа од родителите добија шанса за нов живот. Со ангажман на тимот од Центарот ...