Во гостиварските училишта тргнаа 660 првачиња


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во училиштата на гостиварска територија во оваа учебна година во прво одделение тргнаа околу 660 деца. Училишните управи и учителките утрово им подготвија весели приеми и се потрудија да им го направат првото училишно искуство што попријатно. Особено со оглед на фактот дека заради пандемијата владеат строги правила и протоколи кои мора да се почитуваат.

„Почнуваме со задоцнување оваа учебна година заради пандемијата. Како што гледате протоколите се почитуваат, така ќе биде и понатаму. Се надеваме дека ќе успееме се‘ да биде како што треба за дечињата“, рече учителката Виолета Алигега Рамадани.

На првиот училишен ден од новата учебна година, градоначалникот Арбен Таравари присуствуваше на приемот на првачињата во Основното училиште „Единство“. Им посака пред се здравје, како и успех во учењето.

Жалам што почетокот на учебната година доцни, но ќе мора да продолжиме вака. Им посакувам на дечињата, учениците, да имаат здравје, успех, да напредуваат во нивното знаење. За наставниците и раководствата од училиштата немам сомнеж дека ќе ја изменаџираат ситуацијата и оваа криза што помалку да се одрази врз учениците.“, изјави градоначалникот.

Во училиштата на подрачјето на Општина Гостивар настава со физичко присуство освен за учениците од 1 до 3 одделение ќе има и за основци од неколку училишта во селата и тоа во Србиново, Падалиште, Вруток, Речане, Равен, Лакавица, Беловиште и Тумчевиште. Сите останати ученици ќе учат преку интернет. Поголемиот дел од училиштата денес спроведоа класни часови онлајн, за да ги запознаат учениците со правилата на однесување при онлајн наставата, распоредот и слично.

Материалы по теме:

Во страв од коронавирус гостиварци прават залихи од храна и гелови за дезинфекција
Меѓу граѓаните владее страв и паника од коронавирус. Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. ...
Приведен сопственик на интернет кафе, не ги почитувал препораките против корона
И покрај постојаните предупредувања од надлежните институции да се почитуваат одлуките за превенција од коронавирус, кај дел од угостителите на гостиварското подрачје нема дисциплина. ...
Акциски планови за приоритетите на средните училишта во Гостивар
Гостиварските средни училишта ќе добијат Акциски планови преку кои ќе се подобрува квалитетот на наставата. Иницијативата за вакви планови ја покрена локалната самоуправа на ...
Кошарка: Пораз на Гостивар, победа за Тетекс
КОЖУФ - ГОСТИВАР 87-82 Кошаркарите на Гостивар загубија во дербито на 14-тото прволигашко коло од Кожуф во Гевгелија. Двете екипи одиграа возбудлив и динамичен натпревар со многу пресврти на двете ...
Можностите за вмрежување на училишните библиотеки во Кобис системот претставени во Гостивар
Училиштата во Гостивар добиваат можност бесплатно да се вмрежуват во националната виртуелна библиотека. Вклучувањето во библиотечниот информациски Кобис систем, за учениците и професорите би ...