Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми на коронавирус. Директорот на болницата Јакуп Јакупи на состанокот на Кризниот штаб во Гостивар информираше дека на двете лица им се врши тестирање, а резултатите се очекуваат во текот на утрешниот ден.

Неделава во општата болница во Гостивар биле примени 7 пациенти со симптоми слични на Ковид 19, чии тестови излегле негативни на вирусот.

Кризниот штаб ја оцени состојбата на подрачјето како сериозна, но стабилна.

„Вкупно до сега тестирани се 50 лица и освен првиот случај во март, од кој веќе истекуваат 14 дена, нема други позитивни пациенти со корона. Препораките остануваат исти, граѓаните да не излегуваат надвор без потреба и да ги следат советите за заштита. Институциите продолжуваат да делуваат координирано во насока на спречување на ширење на вирусот“, изјави градоначалникот Таравари.

Надлежните апелираа здруженијата и организациите да се вклучат во организираната распределба на хуманитарната помош, за пакетите да стигнат до социјално загрозените на безбеден начин.

Материалы по теме:

Денот на независноста одбележан во Гостивар
Буќет цвеќе, едноминутно молчење во знак на почит кон сите кои го положиле животот за татковината и порака да се чуваат слободарските вредности. Вака ...
Започна дезинфекција на зградите во Гостивар
Во Гостивар започна да се спроведува дезинфекција на станбените згради како превентивна мерка од ширење на коронавирус. Прскањето го врши екипа на Јавното претпријатие ...
Хуманитарните пакети од сите организации во Гостивар ќе се делат преку Црвениот Крст
Хуманитарните активности на сите невладини организациии за помош на социјално загрозените семејства во Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше ќе се спроведуваат заеднички и координирано. ...
Засилени превентивни мерки против коронавирус во училиштата во Гостивар
По појавата на првиот случај на заразен со коронавирус во нашата земја, во училиштата на територијата на Гостивар, деновиве се зголемува нивото на превентивни ...
Легализирани 28 муслимански верски објекти на подрачјето на Гостивар
Дваесет и осум верски објекти низ селата и во градот Гостивар, сопственост на Исламската верска заедница добија решенија за легализација. Документите на муфтијата Шаќир ...