Во Гостивар потврден е прв случај на заболен со коронавирус


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во Гостивар е регистрирано првото заболено лице со коронавирус. Станува збор за жена на возраст над 45 години, којашто пред десетина дена се вратила од Германија. Таа немала симптоми, но се јавила на инфективното одделение во гостиварската болница, затоа што лице од странска држава со кое била во контакт било позитивно на корона.

„Денес околу 12 часот од ХЕС Гостивар не известија дека тестот на пациентката на коронавирус е позитивен. Таа е изолирана и сместена на инфективното одделение во Гостивар. Нејзината состојба е стабилна, а во случај на потреба ќе се транспортира на инфективната клиника во Скопје.“, рече инфектологот Енес Мемеди.

Во меѓувреме направена е епидемиолошка анкета и ќе се преземат соодветни мерки за лицата коишто биле во контакт со заболената.

Директорот на општата болница Јакуп Јакупи по денешниот состанок на општинскиот Кризен штаб изјави дека како установа ги направиле сите подготовки за справување со состојбата со коронавирус. Заштитна опрема за медицинскиот персонал има, но заради вонредните услови и повеќе се троши, рече тој.

Инаку, откако беа воведени превентивните мерки против корона,  извршено е тестирање на вкупно 20 лица од Гостивар и гостиварско и резултатите за нив се негативни.

Материалы по теме:

Почнаа подготовките за поставување на ковид центарот во Гостивар
Започнаа теренските подготовки за поставување на монтажниот ковид центар во Гостивар. Градежна механизација од вчера работи на уривање на објектот на поранешното одделение за ...
Дваесет и седум годишната Моника Ѓорѓевиќ е „Вешта жена 2020“ во Гостивар
Викендов во Гостивар по осми пат се одржа манифестацијата Вешта жена, настан кој ги собира припадничките на понежниот пол на едно место, со цел ...
Во полошко потврдени нови 19 корона позитивни лица
Полошкиот регион и во денешната статистика за коронавирус е опфатен со новозаболени лица. Вирусот продолжува да се шири, а бројката на заболени секојдневно бележи ...
Истече домашната изолација за 11-те лица во Гостивар – немаат симптоми, не се ризик
Никој од единаесетте лица од Гостивар кои беа ставени во домашна изолација по доаѓање од Италија, не развил симптоми на коронавирус и тие се ...
Пазарот во Гостивар ќе биде отворен во вторник
Гостивар изминатите десет дена нема новозаболени од коронавирус. Состојбата е под контрола, заклучија институциите на денешниот состанок на Кризниот штаб. Олабавувањето на рестриктивните мерки ...