Во Гостивар формирано Здружение за поддршка на деца со аутизам


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Семејствата од гостиварското коишто имаат деца со аутизам, отсега со заеднички сили ќе се справуваат со предизвиците и проблемите. Борбата за поголема поддршка и вклученост, ќе ја водат преку новоформираното Здружение на лица со аутизам наречено „Blue puzzle“. Целите, работата и плановите на Здружението беа промовирани на посебен настан што се одржа во општинската сала.

„Раното препознавање и дијагностицирање на аутизмот е многу важно за правилно да му се помогне на детето. Во таа насока, мора да се надминат предрасудите и срамот и сите сили да се насочат за доброто на дечињата“, рече Милена Велјаноска, дефектолог, соработник на Здружението.

На настанот свое обраќање имаше и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Како општина целосно ја даваме својата поддршка на родителите и децата. Работиме во насока на обезбедување на посебен Центар за децата со аутизам и посебни потеби, кој е планирано да биде отворен во поранешните простории на „Јахја Ќемал““, изјави Таравари.

Претседател на Здружение е Валон Емини, кој и самиот е родител на дете со аутизам. Тој потенцираше дека прецизна статистика за состојбата со аутизмот во Гостивар за сега не постои, но претпоставките се дека има околу 200 деца со аутистичен спектар на нарушувања.   

Материалы по теме:

Гужва на гостиварскиот пазар и покрај препораките да се избегнуваат собирања
Глетката од денешниот пазарен ден на градскиот пазар во Гостивар скоро и да не се разликуваше од вообичаената во вторниците. Генерално истата слика, тезги ...
Во сабота Меморијален марш во спомен на жртвите во несреќата кај Ласкарци
Во сабота, 13 февруари се навршуваат две години од трагичната автобуска несреќа близу Ласкарци, која го зави Гостивар во црно. Несреќата одзеде 16 човечки ...
Гинекологот Хатије Исмаили стана почесен граѓанин на Гостивар
Гинекологот Хатије Исмаили, добитник на државна награда за најдобар лекар во Словенија, беше прогласена за почесен граѓанин на Гостивар. Одлуката едногласно ја донесе  општинскиот ...
Во Гостивар се спроведува проект за подигнување на еколошката свеста кај Ромите
Отворените канали кадешто течат отпади води во населбата со ромско население Дупка во Гостивар ќе бидат санирани и уредени. Активностите ќе се спроведуваат во ...
Православниот свет го слави Божиќ три дена
Христос се роди-Навистина се роди. Ова е светиот поздрав за православните верници, со кој се поздравуваат и си го честитаат големиот христијански празник Божиќ. ...