Во Гостивар ќе се прават брзи ковид тестови


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Неделава ќе започне тестирањето за коронавирус со брзи антигентски тестови во Гостивар. Тестирањето ќе го врши обучен тим од лабораторијата на Здравствениот дом, а ќе се спроведува во посебен пункт во објектот на Трудова медицина. Закажувањето ќе оди преку матичните лекари и тоа само доколку пациентот го исполнува алгоритмот, односно има симптоми, не повеќе од пет дена.

Брзите тестови се замена за ПЦР тестовите во првичните денови, кога симптомите се благи. Се работи за детекција на антиген на ковид 19. Целата процедура трае 30 минути, од земање на материјалот и сработувањето на тестот и добивање на резултатот. Врз основа на добиениот резултат се селектираат пациентите, тие што се негативни, а имаат некои симптоми на сезонски грип и други настинки, од тие што имаат позитивен резултат кои потоа подлегнуваат на натамошно испитување со ПЦР тестот.“, појасни д-р Абдулкадир Алији, раководител на лабораторија-Здравствен дом Гостивар.

Од Здравствениот дом во Гостивар очекуваат Министерството за здравство да им ги  достави тестовите утре. Планирано е дневно со брзи тестови да се опфатат 40 до 50 пациенти на товар на Фондот за здравство. Со ова се овозможува поефикасно регистрирање на позитивните случаи и нивно навремено третирање и изолирање од околината.

Состојбата со коронавирусот на подрачјето на Гостивар е загрижувачка, а регионот викендов беше меѓу првите во земјава по број на новозаразени. За два дена, како последица на компликации починаа 5 пациенти, од кои најмладиот бил на 46 годишна возраст. Моментално во гостиварскиот регион има 564 активно заразени со вирусот.  

Материалы по теме:

Топлата зима без снег ќе ги намали приносите на пченица
Невообичаено топлата зима без снег ќе удри по грбот на земјоделците. Агрономите велат дека ваквите услови негативно се одразуваат врз есенските посеви и ќе ...
Гостивар вчера беше зафатен од силна бура
Се споија небото и земјата. Вчера попладне Гостивар беше зафатен од силно невреме, проследено со ветер, пороен дожд и град со големина на лешник. Бурата ...
Порасна бројката на заболени од Ковид 19 во Гостивар
Порасна бројката на заболени од Ковид 19 во Гостивар. Потврдени се 9 нови случаи на коронавирус во гостиварскиот регион и 1 позитивен тест земен ...
Административни процедури ја одолговлекуваат распределбата на социјалните станови во Гостивар
Наместо да бидат нечиј топол дом, овие станови во Гостивар наменети за социјално загрозени семејства и по година и половина од изградбата, се’ уште ...
Во болницата во Гостивар почина пациентка позитивна на Ковид 19
Жена од село на подрачјето на Општина Врапчиште, кај која бил потврден коронавирус, вчера починала во општата болница во Гостивар. Позитивниот резултат од тестот, ...