Во градинките во Гостивар нема случаи на коронавирус, во училиштата 26 заразени


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во екот на пандемијата и секојдневните загрижувачки бројки на новозаразени со коронавирус, добрата вест за Гостивар доаѓа од детските градинки. Таму моментално нема позитивни случаи, ниту меѓу децата, ниту кај воспитувачки. За жал, не е така во гостиварските училишта, каде се регистрирани вкупно 20 заболени наставници и професори и 6 ученици. Од општинскиот Сектор за образование велат дека состојбата се следи, а при појава на позитивни случаи се преземаат соодветните мерки, како изолација, вонредна дезинфекција и слично.

„Во средните училишта 4 професори и 1 ученик се позитивни, додека во основните вирусот е потврден кај 16 наставници и 5 деца. Во градинките, иако на почетокот имаше неколку случаи, моментално нема ниту еден заболен. Во последно време гледаме дека во целата земја, не само во Гостивар се зголемува бројот на заразени. Ова е ризична ситуација, загрижувачки е за сите и секој треба да даде свој придонес во борбата против ковид, со почитување на мерките“, рече Аслијан Снопче, раководител на Сектор за образование Општина Гостивар.

Со оглед дека ширењето на вирусот периодов зема се поголем замав, а стартуваше и грејната сезона училиштата ја реорганизираат работата. За да се избегнат контакти, наставниците и професорите кои држат часови онлајн, работат од дома, наместо од училиштето, како што беше до сега.

Првото полугодие од оваа учебна година ќе заврши на 31 декември. Учениците ќе бидат на зимски распуст до 21 јануари 2021-ва. Од Министерството за образование за сега нема најави за измени во одвивањето на наставата. Децата од прво до трето одделение одат во училиштата, а останатите следат часови преку интернет.

Материалы по теме:

Можностите за вмрежување на училишните библиотеки во Кобис системот претставени во Гостивар
Училиштата во Гостивар добиваат можност бесплатно да се вмрежуват во националната виртуелна библиотека. Вклучувањето во библиотечниот информациски Кобис систем, за учениците и професорите би ...
Три нови случаи на коронавирус во Гостивар
Регистрирани се три нови случаи на коронавирус на подрачјето на Општина Гостивар, две деца и повозрасна жена. Новозаразените се поврзани со вчера регистриранот позитивен ...
Советот на Гостивар за прв пат одржа онлајн седница
Дваесет и четвртата седница на Советот на Општина Гостивар ќе се памети како првата од формирањето на ова тело, која се одржала онлајн. Наместо на вообичаените ...
Во болницата во Гостивар почина пациентка позитивна на Ковид 19
Жена од село на подрачјето на Општина Врапчиште, кај која бил потврден коронавирус, вчера починала во општата болница во Гостивар. Позитивниот резултат од тестот, ...
Во тетовско 14, во гостиварско 12 новозаболени со ковид
Летово 2020-та година за граѓаните несомнено е како ниедно друго до сега. Наместо шетање и одмори, во центар на вниманието ги имаат ковид пандемијата ...