Во Маврово-Ростуше во изолација медицински персонал и вработени во ЈКП


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Откако изминатите денови беа регистрирани првите два случаи на коронавирус во Општина Маврово и Ростуше, во домашна изолација се ставени 14 лица, кои имале контакти со заболените. Едниот пациент е вработен во јавното комунално претпријатие Маврово, и иако една недела пред да биде дијагностициран не одел на работа, колегите со кои делел канцеларија се во изолација. И медицинскиот персонал од Здравствениот дом во Ростуше, кој го лекувал исто така, е изолиран дома.

„Кога ги добивме информациите дека е позитивен, тој веќе една недела не одеше на работа. Бил лекуван од неговиот матичен лекар, а кога дошло до промена на состојбата во однос на покачување на температурата, бил испратен на тестирање во Гостивар и задржан на инфективното одделение. По добивањето на резултатите, останал уште неколку дена на ова одделние, а потоа бил префрлен на Инфективната клиника во Скопје. Според последните информации, пациентот е во стабилна здравствена состојба. Епидемиолозите извршија епидемиолошки анкети и издадени се решенија за самоизолација, на 4 лица од Здравствениот дом, матичниот лекар, две медицински сестри и лаборант, на колегите со кои работел во истата канцеларија и членовите на семејството.“, изјави градоначалникот Медат Куртовски.

Во врска со вториот потврден случај од оваа општина, се работи за возач кој вршел јавен превоз. Во тек е подетална анализа на контактите кои ги имал овој заболен, кој инаку за сега е без симптоми во домашна самоизолација. 

Според градоначалникот Куртовски, новата состојба не предизвикува застој во работата на јавното комунално претпријатие и Здравствениот дом, кои продолжуваат со тековно извршување на обврските. 

Материалы по теме:

Прв случај на коронавирус во Општина Маврово и Ростуше
Регистриран е првиот позитивен случај на коронавирус на подрачјето на Општина Маврово и Ростуше. Како што информираат од тамошниот Кризен штаб, резултатите стигнале вчера ...
Во тетовско-гостиварскиот регион има околу 900 лица во задолжителна изолација
Со порастот на заболени со ковид, на полошкото подрачје се зголемува и бројката на граѓани кои мора да одат во задолжителна изолација поради директен ...
Во О.Гостивар гласаат 26, во О.Врапчиште 6 лица во домашен карантин
На предвремените парламентарни избори во среда, во Општина Гостивар право на глас имаат 79.650 граѓани запишани во единствениот избирачки список. Гласањето ќе се спроведува ...
Затворен угостителски објект во тетовско, сопственикот приведен
Затворен угостителски објект, сопственикот и двајца гости приведени, откриени странски државјанки. Ваков е епилогот од синоќешната акција што околу 22 часот и 30 минути ...
Во Гостивар нема заразени со корона, 11 лица се во домашна изолација
Бројката на заболени од опасниот коронавирус во Македонија се искачи на седум. Здравствените екипи кои ги следат тековите на гостиварското подрачје, оценуваат  дека за ...