Во полошко потврдени нови 19 корона позитивни лица


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Полошкиот регион и во денешната статистика за коронавирус е опфатен со новозаболени лица. Вирусот продолжува да се шири, а бројката на заболени секојдневно бележи пораст. Според податоците од Министертсвото за здравство во полошко изминатите 24 часа регистрирани се вкупно 19 нови случаи. Повеќе од половина се од Општина Гостивар, по што следуваат Општина Тетово со 4 и Општина Врапчиште со 3. Во Брвеница и Желино потврден е по еден новозаболен.

Министерство регистрира и две починати лица позитивни на корона, од Гостивар.  Бројката на активно болни на подрачјето сега се движи околу 460, од кои најголемиот дел се од градовите Тетово и Гостивар.

Последниот период, особено зголемување на заразени со коронавирус се евидентира во Гостивар, каде тридневниот биланс е над 25 нови случаи.

Во собите на инфективното одделение во гостиварската болница, деновиве беа додадени дополнителни кревети, а во подготовка е и мобилна амбуланта која ќе служи за тријажа на пациентите, односно нивно распределување за натамошен третман. Се очекува Кризниот штаб, кој поради изборите беше на пауза, час поскоро да одржи состанок и да донесе нови заклучоци и препораки со оглед на новонастанатата ситуација.

На државно ниво последното деноноќие направени се 830 тестирања, а регистрирани се вкупно 94 нови случаи на ковид. Најмногу од нив, 49 во регионот на Скопје. Свети Николе е со 9 ,а Штип со 8 нови пациенти. Заболени има и во Куманово, Прилеп, Кочани, Кичево и Струга.  

Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од кои едно е од Тетово.

Материалы по теме:

Пациенти со ковид во Гостивар се примаат и во модуларната болница
Почна хоспитализација на заболени со ковид и во модуларната болница во Гостивар. Деновиве има наплив на болни кои имаат потреба од болничко лекување, поради ...
Кризниот штаб во Гостивар бара патролни екипи за контрола на граѓаните и угостителите
Откако неделава се регистрираат нови случаи на заболени од КОВИД 19 во гостиварскиот регион, Меѓуопштинскиот Кризен штаб денеска одржа вонреден состанок. Во изминатото деноноќие ...
Ифраим Љута: Професионалците не можат соодветно да тренираат во домашни услови
Пандемијата на Ковид-19 направи големи проблеми во сите спортови. Натпреварувањата се прекинати, а затворени се и спортските објекти, и за активните спортисти и за ...
50 до 60% од брзите ковид тестови во Гостивар со позитивен резултат
Во гостиварскиот регион, како и во поголемиот дел од земјава ширењето на коронавирусот периодов не стивнува. Матичните лекари бараат термин повеќе за брзи тестови, ...
11 вработени и 3 деца позитивни на корона до сега во училиштата и градинките во Гостивар
Состојбата со коронавирус во училиштата и градинките во Гостивар за сега е стабилна, без високи бројки на заразени. Според евиденцијата на општинскиот Сектор за ...