Во регион на Гостивар повеќе оздравени од новозаразени со ковид


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Состојбата со ширењето на коронавирусот во регионот на Гостивар е потсмирена. Така барем покажува официјалната статистика на Министерството за здравство. За разлика од претходниот период, кога се бележеа и по 80-тина нови случаи дневно, неделава тој број се движи од 9 до 30.

Во извештаите на Инстутутот за јавно здравје се регистрираат повеќе оздравени, од новозаразени граѓани. Опаднат е и бројот на пациенти со ковид кои се хосиптализираат во гостиварската болница. Како што пренесуваат медицинските лица, проретчиле пациенти кои развиваат  тешки форми на болеста.

„Бројката на заболени опаѓа и тоа не‘ радува. За разлика од минатата недела кога беше страшно, со многу новозаразени и тешки случаи, оваа недела е стабилно. Моментално на одделенијата кај нас се лекуваат 58 пациенти со ковид“, рече директорот на општата болница, Јакуп Јакупи.

Лекарите сепак порачуваат граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита, особено во празничниот период. Да се избегнуваат групирања и прославите да поминуваат во кругот на најтесното семејство, за да не дојде до нов силен корона бран.

Според податоци од здравствените власти во општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше од почетокот на пандемијата вкупно биле потврдени 3.162 случаи на коронавирус. Во ковид евиденцијата за подрачјево, регистрирани се 132-ца починати и      2.291 оздравен пациент.

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура, малаксаност, кашлица како и ослабен осет за мирис и вкус.  

Материалы по теме:

Дете почина во пожар во Гостивар
Трагичен настан го разбуди утрово Гостивар. Во голем пожар што се случи во стан на трети кат во зграда на ул „Кеј Вардар“, животот ...
Итната помош во Гостивар имала над 2.000 пациенти за еден месец
Тимовите на Итната медицинска помош во Гостивар имат полни раце работа. Оваа е една од службите, кои се дирекно вклучени во борбата против ковид, ...
Акциски планови за приоритетите на средните училишта во Гостивар
Гостиварските средни училишта ќе добијат Акциски планови преку кои ќе се подобрува квалитетот на наставата. Иницијативата за вакви планови ја покрена локалната самоуправа на ...
Донесени измени во буџетот и одлука за отпадот на седница на Советот на Гостивар
Претпоследната седница на Советот на Општина Гостивар за годинава отпочна со едноминутно молчење за починатите сограѓани од ковид. Претседателот на Советот, Бесим Мемеди побара ...
Водата од градскиот водовод во Гостивар се‘ уште не е за пиење
Гостиварци се‘ уште не смеат да ја употребуваат водата од чешмите за пиење поради матност. Вонредните анализи што ги направи подрачната единица на Центарот ...