Во тетовско-гостиварскиот регион има околу 900 лица во задолжителна изолација


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Со порастот на заболени со ковид, на полошкото подрачје се зголемува и бројката на граѓани кои мора да одат во задолжителна изолација поради директен контак со инфициран пациент.

Според статистиката на Секторот за внатрешни работи Тетово во текот на изминатото деноноќие,  Државниот санитарен и здравствен инспекторат изготвил решенија за изолација на вкупно 65 лица, од кои 41 во Тетово и 24 во Гостивар. Полицијата извршила контроли на 700 лица во тетовско и 158 во гостиварско со вакви решенија и не биле констатирани неправилности и прекршоци.

СВР продолжува и со секојдневна контрола околу задолжителни мерки. Последното деноноќие за неносење маски казнето биле 73 граѓани, од кои во тетовско 47 и во гостиварско 26.

Со оглед на растот на заболени, полицијата повторно апелира граѓаните строго да се придржуваат до мерките. Од СВР потенцираат дека ова особено се однесува на јавниот транспорт, во комбиња, автобуси, минибуси, такси возила да се носат маски и да се редуцира бројот на патници, според протоколите. Надлежните исто така повикуваат да нема групирања на луѓе по парковите, во кафулињата и другите угостителски објекти, а на маса да не седнуваат повеќе луѓе отколку што е дозволено.

Во дневниот билтен на полицијата, освен податоците врзани со ковид, евидентирани се и две каснувања од кучиња во гостиварско. Шестгодишно девојче вчеравечер околу 21 часот, било нападнато и каснато од куче скитник во селото Дебреше. Во градот Гостивар, пак на ул „Илинденска“ во 19 часот, бездомно куче нападнало 40 годишен жител на Берово.

Материалы по теме:

Во О.Гостивар гласаат 26, во О.Врапчиште 6 лица во домашен карантин
На предвремените парламентарни избори во среда, во Општина Гостивар право на глас имаат 79.650 граѓани запишани во единствениот избирачки список. Гласањето ќе се спроведува ...
Во Маврово-Ростуше во изолација медицински персонал и вработени во ЈКП
Откако изминатите денови беа регистрирани првите два случаи на коронавирус во Општина Маврово и Ростуше, во домашна изолација се ставени 14 лица, кои имале ...
Затворен угостителски објект во тетовско, сопственикот приведен
Затворен угостителски објект, сопственикот и двајца гости приведени, откриени странски државјанки. Ваков е епилогот од синоќешната акција што околу 22 часот и 30 минути ...
Во Полог над 2.200 граѓани се во изолација со решение
Во полициските контроли на лицата во изолација на полошкото подрачје во последното деноноќие, не биле констатирани непочитувања. Според податоците од Секторот за внатрешни работи, ...
Во Гостивар нема заразени со корона, 11 лица се во домашна изолација
Бројката на заболени од опасниот коронавирус во Македонија се искачи на седум. Здравствените екипи кои ги следат тековите на гостиварското подрачје, оценуваат  дека за ...