Во тетовско 14, во гостиварско 12 новозаболени со ковид


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Летово 2020-та година за граѓаните несомнено е како ниедно друго до сега. Наместо шетање и одмори, во центар на вниманието ги имаат ковид пандемијата и изборите. Така е и со информациите и вестите.

Во полошкиот регион продолжува да расте бројката на заразени со корона. Изминатото  деноноќие во регионот на Тетово се потврдени 14 нови случаи, додека на подрачјето на Гостивар 12.  Тетовско подолго време се смета за жариште, а во гостиварско состојбата доби посериозна дименезија во изминатите две недели.  

„Состојбата во Гостивар е релативно сериозна, но во однос на другите општини имаме помал број на заболени. Во трите општини Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше заклучно со вчерашната статистика има 90 активни случаи, од кои 18 се хоспитализирани, а останатите се на домашно лекување. Ќе повторам, треба да се живее со вирусот и да се придржуваме на основните правила: хигиена, маски и дистанца.“, вели градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Според Таравари, во целата земја ситуацијата со ширењето на вирусот е надвор од контрола, а особено загрижува високата стапка на морталитет.

„Последниот период дефинитивно нема контрола во ситуацијата во целата држава. И морталитетот расте енормно, ако споредите со другите земји од регионот, сите тие заедно имаат помал морталитет отколку Македонија. Сега е и период на избори и кампања и тоа ќе влијае бројката да расте“, нагласи градоначалникот.

Во последните регистрирани случаи има и вработено лице од одделението на УЈП во Гостивар. По спроведените епидемиолошки анкети се очекува 3 вработени да одат во задолжителна изолација. Во службата денес се изврши дезинфекција и најверојатно од утре ќе се продолжи со работа.  

Материалы по теме:

Собирале лажни донации во име на здружение за помош на болни деца
Здружение за поддршка на деца болни од рак реагира дека во Гостивар во нивно име се собираат лажни донации. Девојки низ кафулиња продавале сликовници, ...
Во болницата во Гостивар хоспитализирани се 54 ковид пациенти
Есенскиот бран кој резултира со зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Гостивар ги полни болничките одделенија предвидени за третман на заболени со ...
До сега 2 трудници потврдени со ковид во Гостивар
Ризиците по здравјето од коронавирусот се повисоки кај бремените жени. Тие заедно со хронично болните и повозрасните, спаѓаат во ранливите категории. Тоа значи дека ...
Горан Јосифоски – Џемо го фати крстот во „Св.Кирил и Методиј“ – Тетово
Горан Јосифоски - Џемо беше најсреќниот на Водици во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, во Тетово. За него ова е прво скокање ...
Во Гостивар наскоро ќе се постават пластикомати
На неколку места во Гостивар наскоро ќе бидат поставени пластикомати, посебни апарати каде граѓаните ќе можат да одлагаат користена пластична амбалажа и за тоа ...