Вработен во гинеколошкото одделение во Тетово позитивен на КОВИД 19


Notice: Undefined variable: args in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 371

Не запира растот на новозаболени пациенти со КОВИД 19 во тетовско. Евидентирани се нови 5 заразаени со КОВИД 19, а едно лице позитивно на вирусот почина. Еден од заразените е вработен во гинеколошкото одделение при Клиничката болница во Тетово

Во наредниот период масовно ќе се тестираат и лица без симптоми, со цел да се дознаат жариштата на коронавирусот во овој регион, велат од Центарот за јавно здравје Тетово.

Епидемиолог д-р Наим Скендери остава на властите да решат дали треба да се воведе карантин за тетовско, но и без карантин ако граѓаните ги почитуваат здравствените препораки можат да се заштитат себеси и семејството од вирусот.

Инаку досега Центарот за јавно здравје Тетово има направено 950 тестирања за коронавирус, а вонредниот скрининг на населението треба да започне деновиве.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *