Гостиварка на која станот и‘ изгоре во пожар бара помош


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Самохрана мајка со две малолетни деца од Гостивар ги живее најтешките денови од својот живот. Џемиле Хорман остана без покрив над главата среде зима, откако станот целосно и‘ изгоре во пожар. Ни се обрати со надеж дека институциите, фирмите, хуманите граѓани ќе и помогнат да го оспособи живеалиштето со основни услови, за да не остане надвор на студот со дечињата.

„Многу трауми преживуваме и јас и децата, сега немаме ништо, се‘ ни изгоре, останавме на улица. Одам по пријатели, каде ќе не приберат да преспиеме. Едното дете кај едни го оставам, другото на друго место, како што може. Ова живот ли е, да се влечеш по улици, не можам да ги оставам по улици моите две деца. Моментално не работам, од социјално што даваат леб да се купи, ако ме викнат некаде ќе одат да чистам, било што. Ги молам сите луѓе, фирми што може да ни помогнат да го санираме станот и да се вратиме дома“, вели Џемиле.

Поголемиот син на Џемиле, десетгодишниот Рахман е четвртоодделенец. По пожарот не може ни да се вклучува во онлајн настава, затоа што во огнот му изгорел и телефонот, преку кој учел. Ова храбро дете поминало страшни моменти кога се запалил станот. Во тие моменти таму бил и неговиот чичко, братот на Џемиле. 

Во станот Џемиле со своите деца живеела последните три години, а е добиен како подарок од косовскиот хуманитарец Халил Кастрати. Тој го забележал малиот Рахман како игра фудбал, а откако разбрал дека децата со самохраната мајка живеат во мизерни услови, им купил стан. За жал, пожарот што се случи минатиот месец, го врати ова семејство во канџите на бедата. Секој што сака да им помогне може да ги исконтактира на тел.број 071-695-640.

Материалы по теме:

Во Гостивар потврден е прв случај на заболен со коронавирус
Во Гостивар е регистрирано првото заболено лице со коронавирус. Станува збор за жена на возраст над 45 години, којашто пред десетина дена се вратила ...
Гостивар се вклучува во Европската недела на мобилност
Гостивар се приклучува кон одбележувањето на Европската недела на мобилност, чија цел е да се подигне свеста на граѓаните во борбата против аерозагадувањето - ...
Во болницата во Гостивар хоспитализирани се 54 ковид пациенти
Есенскиот бран кој резултира со зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус во Гостивар ги полни болничките одделенија предвидени за третман на заболени со ...
Сведоштво на гостиварец, преживеан патник во несреќата кај Ласкарци
Триесет и едногодишниот Јетон Исмаили од Гостивар, е еден од преживеаните патници во страотната автобуска несреќа од 13 февруари, лани. Една година по трагедијата што ја ...
Гостивар одбележува 76 години од ослободувањето на градот
Гостивар ја живее својата 76-та година како слободен град. 18-ти Ноември е значаен датум од историјата на Гостивар, испишан како Ден на конечното ослободување. ...