Гостивар вчера беше зафатен од силна бура


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Се споија небото и земјата. Вчера попладне Гостивар беше зафатен од силно невреме, проследено со ветер, пороен дожд и град со големина на лешник.

Бурата траеше дваесетина минути и ги преполни улиците со вода. Поплавен беше и во подрумскиот дел на гостиварската болница, кадешто е сместена техничката служба и неколку амбуланти. Денес состојбата е нормализирана.

„Откако престанаа врнежните вчера реагиравме да ја евакуираме водата од поплавениот дел, по што се изврши темелно чистење на просторот. Денес веќе се спроведува и дезинфекција. Состојбата е нормализирана за да може да се пружат сите услуги на пациентите и да не се попречува работата на медицинските служби“, изјави директорот на болницата д-р Јакуп Јакупи.

Според информациите од подрачното одделение на Дирекцијата за заштита и спасување во Гостивар, штети со поголеми размери од невремето не се регистрирани. Неколку граѓани од градот и околните села пријавиле поплавување во домовите. При елементарни непогоди, поцедурите налагаат случаите да ги разгледа и за нив да одлучи, посебна општинска комисија за проценка на штети.   

Материалы по теме:

Дваесет и седум годишната Моника Ѓорѓевиќ е „Вешта жена 2020“ во Гостивар
Викендов во Гостивар по осми пат се одржа манифестацијата Вешта жена, настан кој ги собира припадничките на понежниот пол на едно место, со цел ...
Легализирани 28 муслимански верски објекти на подрачјето на Гостивар
Дваесет и осум верски објекти низ селата и во градот Гостивар, сопственост на Исламската верска заедница добија решенија за легализација. Документите на муфтијата Шаќир ...
Училиштата и градинките во Гостивар ќе се дезинфицираат
Градинките и училиштата од денеска, па во наредните 14 дена ги затвораат вратите, со одлука на Влада, како мерка за превенција од ширење на ...
Вакцинацијата на децата во Гостивар се спроведува редовно
Вакцините се една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот, а имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се ...
Средните училишта во Гостивар се подготвуваат за уписи според протоколот за заштита
Средните училишта во Гостивар ги вршат подготовките за спроведување на уписите за полуматурантите, според Протоколот за заштита од коронавирус. Оваа година запишувањето нема да ...