Гостивар моментално со 264 активно заразени со коронавирус


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Од почетокот на месец август гостиварскиот регион се наоѓа во највисоката фаза на ризик од ширење на коронавирусот. Заедно со Скопје, Штип и Куманово, Гостивар има широка распространетост на пренесување на заразата. Трендот на зголемување на заболени почна отккао беа укинати карантините и полицискиот час, а како главна причина надлежните го наведуваат непочитувањето на мерките на заштита.

Според статистиките на Министерството за здравство изминатите 5 дена, од понеделник до петок, потврдени се 59 новозаболени лица. Анализите на медицинските служби покажуваат дека повеќето од новите пациенти се со поблаги симптоми или се асимптоматски. Тие немаат потреба од хоспитализација и остануваат во двонеделна домашна изолација.

Порастот на позитивни во Гостивар е очекуван, со оглед дека тестови се прават на поголем број на граѓани, смета првиот човек на општината, повторувајќи го апелот да се почитуваат мерките.

„Нема што да се прави, состојбата со коронавирусот во државата нема контрола. Тоа што го поминаа другите градови пред нас, сега го поминува Гостивар. Имавме мирна ситуација, но сега бројките се поголеми, очекувано, со оглед дека повеќе луѓе се тестираат. Мојата препорака до сите граѓани останува: носете маска и држете дистанца. Ако внимаваме сите, помалку ќе се шири вирусот, ако не внимаваме, бројките ќе продолжат да растат.“, вели градоначалникот Арбен Таравари.

Охрабрува податокот што неделава на подрачјето на Гостивар има 121 оздравен пациент, што е двојно повеќе од бројот на новозаразени.

Од почетокот на пандемијата во гостиварскиот регион со коронавирус вкупно се дијагностицирани 623 лица. Моментално активно болни се 264.

Материалы по теме:

Во Гостивар ќе се гради уште една градинка
Во Гостивар ќе се гради нова градинка со капацитет од 100 деца. Со ова се очекува целосно да бидат задоволени потребите и барањата на ...
Во Гостивар се спроведува проект за подигнување на еколошката свеста кај Ромите
Отворените канали кадешто течат отпади води во населбата со ромско население Дупка во Гостивар ќе бидат санирани и уредени. Активностите ќе се спроведуваат во ...
Дневниот центар во Гостивар четири месеци работи под посебни протоколи
Дневниот центар за деца со посебни потреби во Гостивар, четири месеци функционира под посебни протоколи за заштита од коронавирус. Установата претходно имаше шестмесечна пауза ...
Донација компјутери за деца од социјален ризик во Гостивар
55 социјално загрозени семејства од подрачјето на Гостивар ќе добијат компјутери како донација, за да може децата да ја следат онлајн наставата. Гостиварска фирма ...
Лекарите во Гостивар апелираат граѓаните навреме да бараат медицинска помош
Медицинарите во Гостивар имаат полни раце работа, откако периодов се влоши состојбата со коронавирусот на подрачјето. Бројот на активно болни надмина 210, а епидемиолошката ...