Гостивар ја пребродува кризата со корона, почитување на мерките сепак мора да има


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Кризата со коронавирусот на гостиварското подрачје постепено се надминува. Состојбата е стабилна без пораст на заболени, оценуваат надлежните. Од  вкупно 19 дијагностицирани лица со коронавирус во трите општини од регионот Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше, 14 се оздравени. Два случаи завршија со смртен исход, а моментално како активно заболени се водат 3 пациенти.

„Може да кажеме дека состојбата доста се стабилизира. На нашето инфективно одделение моментално се двајца пациенти. Едниот треба да се потврди како оздравен со втор негативен тест и пациентка од Ростуше, чиј резултат на коронавирус е негативен, но со оглед на дијагнозата пневмонија, лекарите проценија дека треба да болнички да се лекува до понеделник. Нови заболени нема, бројот на оздравени задоволува, и може да се каже дека Гостивар полека ја пребродува кризата. Секако граѓаните треба да продолжат да ги следат и почитуваат мерките за заштита, за да не дозволиме нови случаи и ширење на болеста“, изјави директорот на болницата во Гостивар, Јакуп Јакупи.

Повеќе од два месеци, болницата во Гостивар функционира под посебни мерки за заштита и ссамо за итни и недоложни пациенти. Јакупи вели дека очекуваат во наредниот период да се почне со нормализирање на работата на сите одделенија и болнички амбуланти.

Планот е изготвен, а за роковите се чекаат насоките од Министерството за здравство.

Материалы по теме:

Зачестени физички напади меѓу ученици во Гостивар
Насилството меѓу младите во Гостивар станува зачестена појава. Тепачки и физички напади меѓу средношколци, па и меѓу основци се случуваат во близина на училиштата. ...
Во Гостивар ќе се гради уште една градинка
Во Гостивар ќе се гради нова градинка со капацитет од 100 деца. Со ова се очекува целосно да бидат задоволени потребите и барањата на ...
Парични награди за најдобрите ученици во Гостивар
Најуспешните пет ученици од основните и средни училишта во Гостивар, добија награди од по 5.000 денари од општината. Ваучерите им ги врачи градоначалникот Арбен ...
Здравствен дом Гостивар доби донација современо Амбулантско возило
Здравствениот дом во Гостивар се поднови со модерно опремено Амбулантно возило, кое преку грант одМинистерството за надворешни работи на Германија, го обезбеди невладината "Европски ...
Пуштено во употреба новото хируршко одделение во Гостивар
Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на хирургија во Гостивар ќе имаат современи услови според европски стандарди. Денес во употреба беше ...