Грипот и коронавирусот имаат слични симптоми, како да се препознаат?


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во екот на сезоната на грип и други респираторни заболувања, ширењето на опасниот коронавирус создава страв, но и забуна кај граѓаните. Амбулантите се полни со пациенти кои киваат, кашлаат, имаат висока температура, чувствуваат малаксаност и главоболки. Симптомите на сезонскиот грип и коронавирусот се слични, велат лекарите.

Како во тој случај граѓаните и медицинскиот персонал што ги лечи, може да препознаат за кој вирус сстанува збор?

Според инфектологот Фадил Цана, кој деновиве одржа предавања за корона во Гостивар, најважно при дијагностицирањето е епидемиолошката анкета на заболеното лице.

„Новиот коронавирус дава слични симптоми како сезонскиот грип. Кога им сомнителен случај, многу важна е таа епидемиолошка анкета, дали пациентот патувал некаде, дали имал контекти со заболени лица и слично“, вели Цана.

Во Македонија потврден е четвртиот случај на заболен од КОВИД 19. Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека се работи за докторка, која е директор на клиниката за кожни болести во Скопје. Таа престојувала во Италија, а по враќањето одела на работа и не ги почитувала препораките за изолација.

Од појавата на првиот заразен со корона во земјава, низ аптеките има голема побарувачка за гелови за дефинфекција и заштитни маски. Фармацевтите велат дека во сезона на вируси најважно е да се одржува хигиена и да се зајакне имунитетот. увала препораките за изолација.

Како превенција од корона, Владата ја продолжи препораката за одложување на јавните масовни собири до 13 март. Министерството за надворешни работи апелираше до граѓаните да не патуваат во Италија, каде од вирусот се заразени над 7.300 лица, а починати се над 360. изолација.

Материалы по теме:

Ифраим Љута: Професионалците не можат соодветно да тренираат во домашни услови
Пандемијата на Ковид-19 направи големи проблеми во сите спортови. Натпреварувањата се прекинати, а затворени се и спортските објекти, и за активните спортисти и за ...
Предавања за заштита од коронавирус во Гостивар
Мијте ги рацете со сапун и вода, често. Кога кивате или кашлате, правете го тоа во марамче. Одржувајте високо ниво на лична хигиена. Ова ...
Сезоната на грип дополнително ќе го отежни справувањето со коронавирусот
Во услови на ковид пандемија, појавата на сезонскиот грип меѓу населението ќе ја искомплицира состојбата на инфективните одделенија во болниците. Коронавирусот и грипот имаат ...
Корона кризата влијае врз психата, но може и да го зближи семејството
Вонредната состојба поради коронавирусот сосема го смени секојдневието на луѓето. Изостануваат дружењето, шетањето, надвор се излегува само кога е неопходно или за неодложни работни ...
Посебна соба на инфективното одделение во Гостивар за сомнителни случаи на коронавирус
На инфективното одделение во гостиварската болница опремена е просторија за изолација на евентуални пациенти сомнителни на коронавирус. Во просторијата има три болнички кревети, заштитни ...