Дали граѓаните на Тетово ќе излезат на избори?


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Владата на синоќешната седница донесе Уредба со законска сила изборите да се одржат на 15 јули – датум што како конечен во текот на вчерашниот ден го прифатија и потврдија лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Потоа претседателот Стево Пендаровски прогласи нова вонредна состојба во времетраење од 8 дена. Што велат граѓаните за оваа одлука – ќе излезат ли Тетовци на гласање и колку ќе биде безбеден целиот изборен процес со оглед на високите бројки на новозаразени со коронавирус на дневна основа?

„Па би требало, ама можеби требаше да се почека. Ќе се почитува одлуката, ама со ситуацијата требаше да се стрпат месец два.“

„Не гласам…за кого да гласам?“.

„Ќе излезам, зошто да не. Мислам дека ќе биде безбедно“.

„Не верувам. Зошто до тука ни е веќе“ – одговараат Тетовци.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека крајно време е да се врати целосното функцнионирање на Собранието и државните институции,

„Време е Собранието и сите други државни институции да почнат со целосен ангажман за да бидат во служба на народот. Наша одговорност е тоа да го оствариме“, рече Заев.

Лидерот на опозициската ВМРо-ДПМНЕ пак, рече дека сите ризични групи на граѓани ќе може да гласаат од дома.

„Условите кои ги побарав ќе бидат исполнети. Сите ризични групи на граѓани, на овие избори ќе им биде овозможено да гласаат од дома“, истакна Мицкоски.

Гласањето на изборите ќе почне во 7 часот наутро и ќе биде продолжено за два часа од досега вообичаеното, односно непрекинато ќе трае до 21 часот. Министерството за здравство, согласно утврдените протоколи од Комисијата за заразни болести, се задолжи да обезбеди маски, ракавици и друга потребна заштитна опрема за сите членови на изборните органи и средства за дезинфекција за секое избирачко место.

Материалы по теме:

Тетовци се уште не размислиле дали ќе се вакцинираат
200 илјади вакцини се очекува да пристигнат месецов во земјава. Вчера беше потпишан договорот за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Многу земји ...
Во О.Гостивар гласаат 26, во О.Врапчиште 6 лица во домашен карантин
На предвремените парламентарни избори во среда, во Општина Гостивар право на глас имаат 79.650 граѓани запишани во единствениот избирачки список. Гласањето ќе се спроведува ...
Нема гужва пред пошта, но се уште има пред банките
Конечно почна да работи поштата во Тетово, за да можеме да си ги платиме сметките. Претходно чекавме дури по 5 часа - велат Тетовци ...
Граѓаните на Тетово со поделени мислења околу полицискиот час
Во Тетово не е регистриран ниту еден нов случај на Ковид-19 во последното деноноќие. Од оздравените 14 лица кои ги регистрира Институтот за јавно ...