Денот на независноста одбележан во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Буќет цвеќе, едноминутно молчење во знак на почит кон сите кои го положиле животот за татковината и порака да се чуваат слободарските вредности. Вака во Гостивар беше одбележан Денот на независноста на Македонија. Поради ковид пандемијата, традиционално прославување со свечен собир годинава не се организираше. 

Сепак, гостиварскиот Сојузот на борци реши да го чествува празникот согласно препораките за заштита, со неколкучлена делегација, без гости и други учесници.

„Патот до слободата не бил лесен, затоа сите имаме должност да ја чуваме и градиме нашата земја“, нагласи во обраќањето, претседателот на боречката организација Радислав Ѓиноски.

„Овој исклучителен датум од најновата македонска историја претставува почеток на независна и самостојна македонска држава за која мечтаеле многу генерации, а илјадници ги положија своите животи. Настан кој ни овозможи самостојно да решаваме за нашата сегашнито и иднина. Оттаму сите имаме должност и аманет да ја чуваме и градиме нашата земја, да се бориме за неа, да работиме за неа“, нагласи Ѓиноски.

Осми септември како државен празник е неработен ден за сите граѓани, но во Гостивар не можеше да се забележи некоја празнична атмосфера. Освен истакнати знамиња на јарболите низ градот, се друго беше вообичаена глетка. Скоро сите продавниците беа отворени и работеа, а развдижено беше и на градскиот пазар, со оглед дека вторникот е пазарен ден во Гостивар.

Материалы по теме:

Пријавени измама и физички напад во Гостивар
35 годишен гостиварец вчера во Полициската станица Гостивар, пријавил дека бил измамен од лице на кое му дало 8.000 евра за купување стан. Според ...
Вакцинацијата на децата во Гостивар се спроведува редовно
Вакцините се една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот, а имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се ...
Дивата сеча на шумите голем проблем во гостиварско
Шумите во регионот на Гостивар се наоѓаат на удар на бесправната сеча. Немилосрдно се опустошуваат големи површини шума, цвета „бизнисот“ со продажба на нелегално ...
Во гостиварскиот регион осум новозаболени со Ковид 19
Се зголеми бројката на заразени со коронавирус во гостиварскиот регион. Изминатото деноноќие регистрирани се осум новозаболени лица, од кои две во Гостивар и шест ...
Шести протест против поскапувањето на струјата во Гостивар
Во Гостивар по шести пат се организираше протест против зголемувањето на цената на електричната енергија. Протестниот марш овојпат започна од пред објектот на ЕВН, ...