Ден на културата во сообраќајот – колку во регионот е застапена сообраќајната култура


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Потребно е повисоко ниво на култура во сообраќајот и почитување на сообраќајните прописи. Со ваква порака денес се одбележува 11 мај – денот на културата во сообраќајот. Командирот на сообраќајната полиција во Тетово, Зоранчо Талев вели дека сообвраќајната култура е специфичен вид на култура која треба да ја поседува и секојдневно да ја практикува секој учесник во сообраќајот.

„Сообраќајната култура треба да ја поседува секој учесник во сообраќајот. Тоа не значи дека само оние кои управуваат возила треба да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, туку и сите други. Треба да се почитуваме меѓусебно и уште од најмала возраст да ги учиме правилата и прописите, со цел одговорно да се однесуваме и да придонесеме кон помалку несреќи и последици“, вели Талев.

Минатиот месец на поширокото тетовско подрачје регистрирани се вкупно 26 сообраќајни несреќи или 30 помалку во споредба со минатогодишниот април. Во нив нема загинати лица, 1 несреќа завршила со 1 тешко повредено лице, во 11 исто толку лица задобиле телесни повреди, додека во 14 причинета е само материјална штета, информираат од СВР Тетово.

Најчести причини и во текот на април биле неправилно вршење на дејствие и неприлагодена брзина според условите на патот.

Материалы по теме:

„Архетипови и сенки“ – изложба на Даница Дана Крстеска во Тетово
Архетипови и сенки - вака е насловена колекцијата на уметнички слики кои Даница Дана Крстеска од Гостивар ги презентираше на Тетовци. Таа прв пат ...
Тетовци се уште не размислиле дали ќе се вакцинираат
200 илјади вакцини се очекува да пристигнат месецов во земјава. Вчера беше потпишан договорот за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Многу земји ...
Работна средба на тема „Банкарство со храна“ во Тетово
Во Македонија се фрла толкава количина на храна, доволна за да се нахрани барем третина од Тетово. Ова го тврдат од засега единствената банка ...
Младинскиот активизам во пандемија
Во младите е иднината - во нив е енергијата за воведување промени во општеството и за подобро утре. Оваа фраза многу пати е повторувана ...
Граѓаните на Тетово со поделени мислења околу полицискиот час
Во Тетово не е регистриран ниту еден нов случај на Ковид-19 во последното деноноќие. Од оздравените 14 лица кои ги регистрира Институтот за јавно ...