Достава на храна во вонредна состојба


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Мирно е по улиците во Тетово и тетовско за време на полицискиот час. Но, овие работници непречено си ги извршуваат своите обврски. Секој ден од 8 часот наутро до полноќ, вработените во ресторанот и пицерија „Ф.С. Куртиши“ одговараат на повиците од клиентите и доставуваат храна до нивните домови. И за време на вонредната состојба, овој угостителски објект им излегува во пресрет на граѓаните.

„Ние и пред состојбата со коронавирусот имавме бесплатна достава на храна до домовите на граѓаните. Работиме до полноќ секој ден и примаме нарачки. Доставуваме во целиот регион, за нас тоа не е проблем“, вели Агим Исмаили, вработен во „Ф.С. Куртиши“.

Тука за граѓаните се и момците од сендвичарата „Бургер Хаус“. Тие секојдневно доставуваат нарачки, но велат дека се чувствува намалената побарувачка.

„Намалена е побарувачката за 70 проценти, но ние продолжуваме напорно да работиме и да доставуваме храна. Работиме до 21 часот, постојано сме со соодветна заштита, а се обидуваме колку можеме и да им помогнеме на лицата кои не можат самите, во врска со достава на лекови“, истакнува вработениот од сендвичарата „Бургер Хаус“ во Тетово.

И покрај рестриктивните мерки, дел од угостителските објекти, се обидуваат преку достава да ги задоволат потребите на потрошувачите. Работат со соодветна заштита, почитувајќи ги мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Материалы по теме:

Мотоциклисти: Речиси секој ден казни за неносење заштитна опрема
Летниот период е време кога голема е фреквентноста на мотоциклисти на тетовско-гостиварското подрачје. Сообраќајниот метеж е секојдневна слика во овој регион, а движењето на ...
Неизмерна љубов кон балетската уметност – балетско студио „Менада“
13 години создавање љубов кон балетската уметност кај малите балерини. Балетското студио „Менада“ од Тетово, долго време се залага за промовирање на балетот и ...
Тетовци се уште не размислиле дали ќе се вакцинираат
200 илјади вакцини се очекува да пристигнат месецов во земјава. Вчера беше потпишан договорот за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Многу земји ...
Младинскиот активизам во пандемија
Во младите е иднината - во нив е енергијата за воведување промени во општеството и за подобро утре. Оваа фраза многу пати е повторувана ...
Празни улици за време на полицискиот час во Гостивар
Да беше ова глетка од вообичаено сончево априлско попладне, атмосферата низ Гостивар ќе беше сосема поинакви. На топлото време, градот ќе „вриеше“ од луѓе ...