Заменик министерката за внатрешни работи во посета на СВР Тетово


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Заменик министерката Славјанка Петровска го посети секторот за внатрешни работи Тетово. Таа истакна дека од раководството била запознаена со безбедносната состојба на подрачјето на СВР Тетово.

„Нема нарушувања на јавниот ред и мир ниту поголеми безбедносни закани. Разговаравме и за престојните избори и подготвеноста на колегите од секторот за справување, односно успешно менаџирање на престојните избори – и тука не беа посочени критични точки, теренската работа е поставена, ги извршуваат своите обврски и не очекуваме нарушувања и закани за граѓаните за периодот кој претстои“, рече Петровска.

На прашањето дали наскоро ќе се реши проблемот со недостигот на патни исправи, заменик министерката рече дека се обратила до министерот со цел изнаоѓање опција за побрзо решавање на проблемот.

„Јас реагирав до министерот и службите го известија за проблемот. Го повикавме што побрзо да донесе одлука, за побрзо решавање на проблемот. Правото на граѓаните да имаат патни исправи не смее да се скрати во ниту еден случај. Очекувам брза реакција од министерот, а личните карти се издаваат без проблем. Одговорност мора да има бидејќи издавањето на патните исправи е надлежност на ова министерство“, истакна Петровска.

Ова е прва посета на Петровска во СВР Тетово, во рамките на серијалот посети кои планира да ги оствари и во другите сектори за внатрешни работи во земјава.

Материалы по теме:

Гоце Јанкулоски именуван за нов началник на СВР Тетово
Секторот за внатрешни работи Тетово доби нов началник. За прв човек на секторот е поставен 47 годишниот Гоце Јанкулоски од тетовска Брвеница. Новиот началник ...
Зачестени пожари на гостиварското подрачје
Зачестија пожарите на гостиварското подрачје. Во викендов што измина беа регистрирани неколку пожари во објекти, а гореше и во шумски предели. За среќа, пожарите ...
Британската Амбасадорка Галовеј во посета на Гостивар
Актуелната состојба со ковид пандемијата, поддршка на проекти и активности, функционирањето на локалната самоуправа. На овие теми разговараа денес на средба во Општина Гостивар, ...
Нови решенија за изолација за 173 лица во Тетово и Гостивар
Изминатото деноноќие во тетовско-гостиварскиот регион Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал нови решенија за изолација на вкупно 173 лица. Според податоците од СВР Тетово, ...
Мотоциклисти: Речиси секој ден казни за неносење заштитна опрема
Летниот период е време кога голема е фреквентноста на мотоциклисти на тетовско-гостиварското подрачје. Сообраќајниот метеж е секојдневна слика во овој регион, а движењето на ...