Затворен угостителски објект во тетовско, сопственикот приведен


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Затворен угостителски објект, сопственикот и двајца гости приведени, откриени странски државјанки. Ваков е епилогот од синоќешната акција што околу 22 часот и 30 минути ја спровеле полициски службеници од СВР Тетово во содејство со Државен пазарен инспекторат во локал тетовско Жеровјане. Како што соопшти МВР во објектот биле затекнати околу 40 гости. Од слобода биле лишени сопственикот на објектот поради постоење основано сомнение за две кривични дела „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ и „Трговија со луѓе“, како и двајца гости кај кои била пронајдена прашкаста материја и марихуана. Воедно биле затекнати и седум државјанки на Србија, една државјанка на Бугарија и две наши државјанки кои работеле во угостителскиот објект. И девојките биле лишени од слобода.

Објектот е затворен од Државениот пазарен инспекторат и по документирање на случајот ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, извести МВР.

Полициските податоци за изминатото деноноќие говорат дека на подрачјето на Тетово биле издадени 91 ново решение за изолаицја, додека во Гостивар 87. Исконтролирани биле 811 лица со решенија во тетовско и 765 во гостиварско, при што не биле констатирани непочитувања. Истиот период за неносење маски полицијата во регионот на Полог казнила 105 граѓани.

Материалы по теме:

Во Гостивар нема заразени со корона, 11 лица се во домашна изолација
Бројката на заболени од опасниот коронавирус во Македонија се искачи на седум. Здравствените екипи кои ги следат тековите на гостиварското подрачје, оценуваат  дека за ...
Нови решенија за изолација за 173 лица во Тетово и Гостивар
Изминатото деноноќие во тетовско-гостиварскиот регион Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал нови решенија за изолација на вкупно 173 лица. Според податоците од СВР Тетово, ...
Случаи на насилство и кражба викендов во Тетово и Гостивар
Полицискиот билтен за викендов што измина бележи повеќе настани врзани со насилство, напад и кражба. Триесет и двегодишен жител на тетовска Стримница вчера (27 ...
Во тетовско-гостиварскиот регион има околу 900 лица во задолжителна изолација
Со порастот на заболени со ковид, на полошкото подрачје се зголемува и бројката на граѓани кои мора да одат во задолжителна изолација поради директен ...
Заменик министерката за внатрешни работи во посета на СВР Тетово
Заменик министерката Славјанка Петровска го посети секторот за внатрешни работи Тетово. Таа истакна дека од раководството била запознаена со безбедносната состојба на подрачјето на ...