За повеќе паркинг места во Гостивар, дел од паралелното зонско преминува во косо


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Недостатокот на паркинг простор е долгогодишен проблем во Гостивар, кој им создава нервози и маки и на возачите и на сообраќајната полиција. Јавното претпријатие надлежно за паркинзите најавува промени во знмското паркирање, токму со цел да се обезбедат дополнителни места за прописно оставање на автомобилите.

Планирано е дел од паралелното паркирање да премине во косо. Анализите каде има потреба и услови тоа да се спроведе, веќе се направени, а периодов течат подготовките за теренските работи. На овој начин во градот ќе се добијат од 200 до 250 паркинг места плус.

„Направивме физибилити студија и од овој месец ќе започнеме со промени во начинот на зонското паркирање, од паралелно на косо. Така ќе се креираат нови паркинг места, и тоа околу 250. Актуелно располагаме со 840 места за паркирање.“, информира Беким Челебиу, директор на ЈП за паркинзи и зеленило.

Според директорот Челебиу минатата година и покрај пандемијата, карантините и полицискиот час, претпријатието успеало да ги заврши планираните проекти и активности. Вели загуба имало, но последните три месеци од 2020-та состојбата се  подобрила. Печалбарите кои периодов, престојуваа во родниот крај се дополнителна финансиска инекција за паркинзи.

За надминување на проблемот со немање доволно паркинг-места во Гостивар, локалната самоуправа во повеќе наврати најавуваше изградба на катна гаража. Според последните најави, објектот би започнал да се гради напролет, а би се ставил во функција наесен.

Материалы по теме:

Сведоштво на гостиварец, преживеан патник во несреќата кај Ласкарци
Триесет и едногодишниот Јетон Исмаили од Гостивар, е еден од преживеаните патници во страотната автобуска несреќа од 13 февруари, лани. Една година по трагедијата што ја ...
Коронакризата не влијаела врз наталитетот во Гостивар
Ковид пандемијата до сега немала влијание врз наталитетот во Гостивар. Иако на гинеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница се родиле 20-тина бебиња помалку во однос ...
Гужва на гостиварскиот пазар и покрај препораките да се избегнуваат собирања
Глетката од денешниот пазарен ден на градскиот пазар во Гостивар скоро и да не се разликуваше од вообичаената во вторниците. Генерално истата слика, тезги ...
Празни улици за време на полицискиот час во Гостивар
Да беше ова глетка од вообичаено сончево априлско попладне, атмосферата низ Гостивар ќе беше сосема поинакви. На топлото време, градот ќе „вриеше“ од луѓе ...
Кризен штаб Гостивар: Состојбата со корона стана сериозна
Трендот на зголемување на бројката на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје кој почна минатата недела, на денешниот состанок на Меѓуопштинскиот Кризен штаб се ...