За само два дена во гостиварскиот регион нови 23 заразени со корона


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Се шири заразата со коронавирус меѓу населението на полошкото подрачје. Во тетовскиот регион бројката на активно болни стигна до 420, додека во гостиварскиот надминува 90. Состојбата со ковид во гостиварско почна да добива сосема поинаква слика во изминатите две недели. Речиси и да нема ден без да се регистрираат новозаболени лица.

Вчера и денес Министерството за здравство потврди 23 нови случаи, од кои 15 во Општина Гостивар, 6 во Општина Врапчиште и 2 во Маврово Ростуше. На зголемен ризик и опасност од корона предупреди и Кризниот штаб, на редовниот неделен состанок. Се претпоставува дека бројките уште ќе растат и поради изборната кампања.

„Моја констатација е дека, за жал во кампањата не се почитуваат мерките. Резултати ќе ги видиме за месец дена“, рече градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари.

Во тетовскиот регион, пак денес се евидентирани вкупно 16 новозаболени со корона. 13 се од Општина Тетово, и по еден во општините Брвеница, Јегуновце и Желино.

Во изминатите денови, најголемиот број од заразените пациенти се од подрачјето на тетовската општина.

Материалы по теме:

Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација
Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), ...
Пациенти со ковид во Гостивар се примаат и во модуларната болница
Почна хоспитализација на заболени со ковид и во модуларната болница во Гостивар. Деновиве има наплив на болни кои имаат потреба од болничко лекување, поради ...
Во регион на Гостивар повеќе оздравени од новозаразени со ковид
Состојбата со ширењето на коронавирусот во регионот на Гостивар е потсмирена. Така барем покажува официјалната статистика на Министерството за здравство. За разлика од претходниот ...
По затворањето на епидемиологија во Гостивар, тестирањето продолжува на привремен пункт
На гостиварското подрачје, до сега за присуство на Корона биле тестирани вкупно 97 лица. По затворањето на епидемиолошката и микробиолошката служба, откако еден вработен ...
Кризниот штаб во Гостивар бара патролни екипи за контрола на граѓаните и угостителите
Откако неделава се регистрираат нови случаи на заболени од КОВИД 19 во гостиварскиот регион, Меѓуопштинскиот Кризен штаб денеска одржа вонреден состанок. Во изминатото деноноќие ...