Изградбата на катна гаража во Гостивар ќе отпочне напролет


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Недостигот од паркинг простор е горлив проблем во сообраќајот во Гостивар. Постоечките околу 840 паркинг места не ги задоволуваат потребите на граѓаните кои секојдневно користат автомобили за движење низ градот. Затоа честопати возачите се приморани да кружат по улиците во потрага по слободно место за да го остават автомобилот.

Изградбата на катна гаража е начин да се реши или во најмала рака битно да се ублажи оваа состојба. Општинското раководство во повеќе наврати најавуваше ваков проект по моделот на јавно-приватно партнерство. Првиот човек на општина Гостивар вели дека не се откажале од намерата да градат катна гаража и дека подготвителните работи веќе се прават.

„Рековме дека ќе градиме катна гаража за време на нашиот мандат и така ќе биде. Физибилити веќе се прави и планирано е со изградба да се започне некаде следната пролет. Се надевам дека до наесен ќе ја имаме готова и функционална првата катна гаража“, изјави гардоначалникот Арбен Таравари.

Воведувањето пак на јавен транспорт би имало големо значење не само за средување на хаосот во сообраќајот, туку и за намалување на аеро загадувањето. Но, до сега ниту една транспортна компанија не пројавила интерес за организиран превоз на патници низ градот и градските населби.

„Сум имал средби со повеќе компании што вршат транспорт, за жал не пројавиле интерес за јавен превоз. Ете, ова нека биде еден апел, повик до тие што се заинтересирани да се јават и да го спроведеме овој проект’, рече Таравари.

За Гостивар може да се каже дека е град на автомобили и граѓаните имаат навика да седнат зад волан и за многу кратки релации. Најголемиот сообраќаен метеж се создава во централното градско подрачје, кај тесното грло на бул „Браќа Ѓиноски“ и улицата која води кон општата болница.

Материалы по теме:

Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
Истакнување на ромското знаме и хуманитарни активности за Денот на Ромите во Гостивар
Меѓународниот Ден на Ромите, 8 април во Гостивар годинава се одбележа со подигнување на ромското знаме на јарболот пред општината и со доделување на ...
Седница Гостивар: ДУИ и Алијанса се контрираа за трошењето на јавните пари
Денешната седница на Советот на Општина Гостивар помина во знакот на контрирање меѓу опозициската ДУИ и Алијанса за Албанците, која го има советничкото мнозинство. ...
Продолжува да расте бројот на заразени со корона во Гостивар
Продолжува да расте бројот на новозаразени со коронавирус на гостиварското подрачје. Неделава, Гостивар во извештаите на Министерството за здравство секојдневно беше меѓу регионите со ...
Во градинките во Гостивар нема случаи на коронавирус, во училиштата 26 заразени
Во екот на пандемијата и секојдневните загрижувачки бројки на новозаразени со коронавирус, добрата вест за Гостивар доаѓа од детските градинки. Таму моментално нема позитивни ...