Изградбата на новиот конак во Лешок е во тек


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Во тек е изградбата на новиот конак во Лешок, кој што се гради со средства на Лешочкиот манастир. Се работи за простор од 750 квадрати, каде што ќе има повеќе соби и работни простории.

„Заложбите на неговото високо преосвештенство, митрополитот тетовско-гостиварски господин Јосиф, на манастирската управа, се дојде до тоа да се изгради тој конак, со тоа што првиот дел на конакот ќе биде автентичен на стариот, изграсден со камен. Ќче користи за потребите на МПЦ и сите добронамерници кои ќе сакаат да го посетата, да преспијат итн.“, вели отец Александар од тетовско-гостиварската епархија.

Конакот се прави според сите современи стандарди на градба, за која се потребни многу финансиски средства.

„Апелираме до сите компании и сите добронамерни луѓе, да донираат средства, за конакот да го добие целосниот сјај, бидејќи она што ќе го изградиме, тоа и ќе остане, се она што е во црквата е заеднички имот и заедничка потреба на сите нас“, истакнува отец Александар.

Со изградбата на конакот манастирот ќе добие дополнителни простории, од кои, како што велат од цркавата, имало потреба.

Материалы по теме:

Горан Јосифоски – Џемо го фати крстот во „Св.Кирил и Методиј“ – Тетово
Горан Јосифоски - Џемо беше најсреќниот на Водици во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, во Тетово. За него ова е прво скокање ...
Од денес започнува Велигденскиот пост
Од втори март започнува големиот Велигденски пост. Постот трае вкупно 48 дена и е еден од најстрогите во годината. „Овој пост започнува на 2 ...
Акција за донирање електронски уреди за ученици во Гостивар
Во Гостивар од денес започна акција за донирање на електронски уреди за ученици од социјално ранливи семејства. Целта е и на овие деца да ...
Годишнина од поставување камен темелник на храмот „Свети Атанасиј“ во Џепчиште
Со вечерна богослужба, водосвет и режење на кумските колачи, се одбележа годишнината од поставувањето и осветувањето на камен темелникот за возобновување на храмот „Свети ...