Инспекцијата затвори локал во Добридол каде имало свадба со 120 гости


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Семејни веселби со масовни присуства има и покрај забраната за нивно организирање. Вчера во селото Добридол бил затворен локал во кој се правела свадба. Во Полициското одделение Галате околу 19 часот било пријавено дека во угостителски објект во Добридол, сопственост на 33-годишниот М.И. , била организирана свадбена веселба од 55 годишниот М.И. од гостиварско Врапчиште, на која присуствувале околу 120 гости. Во содејство со Државен пазарен инспекторат бил извршен увид и објектот добил клуч на врата. Најавени се соодветни пријави.

Инаку, полицијата и пазарните инспектори во текот на изминатото деноноќие на гостиварското подрачје извршиле 55 контроли по угостителски објекти, при што во еден објект биле констатирано непочитување на владината одлука.

Во истиот период за неносење заштитни маски на вкупно 101 лицa од кои 61 лице во Тетово и 40 во Гостивар изготвени им се прекршочни платни налози. Нови решенија за изолација биле изготвени за 83 граѓани во тетовско и 25 во гостиварско. Контроли во цел полошки регион им биле извршени на над 1.300 лица со вакви решенија и при тоа не било констатирано непочитување на решенијата.