Интензивни полициски акции во Гостивар за поголем ред во паркирањето


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Недостасува поголема сообраќајна дисциплина кај возачите во Гостивар. Дека голем дел не ги почитуваат правилата и просписите, особено во делот на паркирањето, се покажува и преку резултатите од полициските акции. Во февруари во просек дневно биле откриени по 12 возачи кои погрешно ги паркирале автомобилите. Ги оставале на тротоари, во двојни редови, на раскрсници. Активна била и пајак службата на претпријатието за паркинзи, која за неполни две недели, подигнала 60 возила. 

„Од први февруари заклучно со денес изречени се над 150 мерки кои се однесувале на непрописно односно погрешно паркирање, претежно во таканаречени двојни редови, косо паркирање и паркирање во зона на крстосници, како и на пешачки премини и други недозволени места. Полициските службеници на Одделението за внатрешни работи Гостивар, во координација со локалната самоуправа, односно со нејзината „пајак-служба“, во овој период вкупно подигнале и транспортирале 60 непрописно паркирани возила, кои го попречувале нормалното движење на другите учесници во сообраќајот, најмногу на улиците „Браќа Ѓиновски“ и „Гоце Делчев“.“, вели портпаролот на СВР, Марјан Јосифоски.

Од СВР најавуваат дека активностите за поголем ред со паркирањето во Гостивар, со зголемен интензитет ќе продолжат и во наредниот период. Планирано е да бидат опфатени и улиците „Илинденска“ и „Живко Брајковски“.

На сите возачи кои непрописно ги паркирале им биле изготвени соодветни пријави, а зависно од видот и карактерот на прекшрокот казните се движат од 45 до 180 евра.

Материалы по теме:

Акција во Гостивар: За еден час откриени 60-тина сообраќајни прекршоци
Саботниот ден полицијата во Гостивар го посвети на интензивни контроли во сообраќајот. Колку се возачите недисциплинирани докажува податокот дека за еден час биле откриени ...
Во Тетово и Гостивар приведени 7 лица за прекршување на полициски час
Од вчеравечер започна да важи забраната за движење во периодот од 21 часот навечер до 6 часот наутро. Полицијата има засилени контроли и дополнителни ...
Пајак службата со полни раце работа
Речиси секојдневно Пајак службата подигнува од пет до 10 возила. Бројката се зголемува во деновите кога се вршат акциски контроли во соработка со полицијата. ...
Нови решенија за изолација за 173 лица во Тетово и Гостивар
Изминатото деноноќие во тетовско-гостиварскиот регион Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал нови решенија за изолација на вкупно 173 лица. Според податоците од СВР Тетово, ...
Петмина осомничени за грабеж на 1,8 милиони денари од банкмат во Гостивар
Грабежот во декември на околу 30 илјади евра од банкомат поставен во маркет на ул. „Илинденска“ во Гостивар се случувал како по филмско сценарио.  ...