Кафетериите во Гостивар можат да продаваат кафе по шалтерски систем


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Кафетериите во Гостивар добија зелено светло да продаваат кафе по шалтерски систем. Дозволата за продажба на кафе по принципот „купи и оди“, дојде по  барање на Меѓуопштинскиот кризен штаб. Градоначалникот Арбен Таравари рече дека одлуката од денес е официјализирана со објавување во Службен весник, нагласувајќи дека угостителите во работата мора да ги испочитуваат препораките за заштита од коронавирус.

„Како меѓуопштински штаб го дадовме овој предлог уште на 27 април и Владата донесе заклучок на 30 април дека го прифаќа, но до денес тоа не беше објавено во Службен весник. Денес се објави и јас ги известив кафетериите и рестораните дека може да продаваат кафе. Секкао должни се да ги почитуваат мерките, продажбата да се одвива само по системот „земи и оди“, да нема групирања и послужување на гости на маси“, рече градоначалникот.

Во регионот моментално има само 4 активни случаи на корона, односно по два во општините Гостивар и Маврово Ростуше. Општина Гостивар повеќе од две недели нема нови заболени лица.

Меѓуопштинскиот кризен штаб утре ќе одржи состанок, на кој ќе се разгледаат состојбите и ќе се донесат нови заклучоци и предлози, најверојатно во насока на олабавување на рестриктивните мерки.

Материалы по теме:

Коронавирусот го полни инфективното одделение во Гостивар
Гостивар, по број на активно заразени со коронавирус периодов е меѓу првите три региони во земјава. Поголемиот дел од позитивните поминуваат со благи симптоми ...
Се пополнува инфективно во Гостивар, состојбата со ковид секојдневно се менува
Најголемиот дел од новите случаи на заразени со коронавирус во регионот на Гостивар се од семејни кластери. Лекарите ги загрижува што расте бројката на ...
Шанса за нов живот: Тинејџери од Гостивар запоставени од родителите згрижени во мал групен дом
Тинејџери од Гостивар, кои растеле во нефункционално семејство, без доволно грижа од родителите добија шанса за нов живот. Со ангажман на тимот од Центарот ...
Горан од Гостивар, преживеан патник во кобниот автобус: „Да не заборавиме и да извлечеме поука“
Горан Наумовски од Гостивар е еден од патниците кои ја преживејаа трагичната несреќа со автобусот на Дурмо Турс. Присеќавајќи се на страшниот настан од ...
Нови креветчиња, маси, столчиња и друга опрема во градинките во Гостивар
Детските градинки во Гостивар ќе ги дочекаат дечињата со целосно променет изглед. Во занималните поставени се нови креветчиња, постелнина, маси, столчиња и друг инвентар ...