Коронакризата не влијаела врз наталитетот во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Ковид пандемијата до сега немала влијание врз наталитетот во Гостивар. Иако на гинеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница се родиле 20-тина бебиња помалку во однос на лани, лекарите тоа не го поврзуваат со коронакризата. Објаснуваат дека трендот на намалување на бројот на новороденчиња трае веќе една деценија. Според податоците од одделението, во текот на минатата година биле родени вкупно 622 бебиња.   Од почетокот на годинава до сега, има 557 новородени.

„Споредено со лани истиот период имаме 20 раѓања помалку, но тоа не би го поврзале со коорнакризата. Секоја година отприлика за толку се намалува бројот на новородени во нашата болница, тоа е тренд што трае последната деценија“, рече раководителот на гинеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница, д-р Агим Јакупи.

Според последните податоци од Државниот завод за статистика, во трите општини од гостиварскиот регион има негативен природен прираст на населението, односно повеќе починати од новородени.

Во месеците јули, август и септември на подрачјето на Општина Гостивар се родиле 171 бебе, додека починале 225 лица. Во Општина Врапчиште се регистрирани 70 новороденчиња, а 76 лица починале. На територијата на Маврово-Ростуше се родиле 12 бебиња, починале 23 лица.

На државно ниво, според анализите на Државниот завод за статистика, бројот на живородени деца во третото тримесечје од годинава, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 5.2 %. Бројот на умрените пак бележи зголемување од 15.3 % во споредба со истото тримесечје од 2019 година.  

Материалы по теме:

Нема новозаразени со корона во гостиварско, повеќето позитивни се асимптоматски
По викендов, во кој беа регистрирани вкупно 9 новозаразени, денес нема нови случаи на корона во гостиварскиот регион. Надлежните ја оценуваат состојбата како релативно ...
Шанса за нов живот: Тинејџери од Гостивар запоставени од родителите згрижени во мал групен дом
Тинејџери од Гостивар, кои растеле во нефункционално семејство, без доволно грижа од родителите добија шанса за нов живот. Со ангажман на тимот од Центарот ...
Во четврток ќе се одржи Меморијален марш за несреќата кај Ласкарци
Во спомен на жртвите во трагичната автобуска несреќа кај Ласкарци, што се случи лани на 13-ти февруари, во четврток ќе се одржи меморијален марш. ...
Кошарка: Утре Гостивар – Вардар
Викендов со натпреварите од 13-тото коло продолжува првата македонска кошаркарска лига. Екипата на Гостивар на домашен терен ќе има лесна задача против аутсајдерот Вардар. Гостиварци во моментов се на делба ...
Во Гостивар до сега се направени 750 брзи тестови за ковид
Брзите антигенски тестови за откривање на коронавирус, кои во Гостивар беа воведени пред околу два месеци, се покажаа како значајна алка во справувањето со ...