Корона кризата влијае врз психата, но може и да го зближи семејството


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Вонредната состојба поради коронавирусот сосема го смени секојдневието на луѓето. Изостануваат дружењето, шетањето, надвор се излегува само кога е неопходно или за неодложни работни обврски.

Изолацијата и ограничувањата влијаат врз психичката состојба, нагласуваат стручните лица. Психологот од Центарот за социјални работи во Гостивар Билен Карахасан вели дека сепак, тоа не секогаш значи негативен ефект. За дел од луѓето, останувањето дома е добредојдено.

„Изолацијата може да има различен ефект. Оние коишто претходно велеле дека немаат доволно време за читање книга или да обрнат внимание на децата, сега имаат и повеќе од доволно, значи може да им годи. Тие пак што се зависници од коцка или ноќни излегувања, потешко ќе го поднесат останувањето дома“, вели психологот.

Психолозите препорачуваат времето поминато во домашни услови да не биде пасивно, туку луѓето да го исполнуваат на свој начин. Секој според своите можности и интереси. Тие потенцираат дека ова е шанса и за зближување на семејството.

„Препорачувам да се прават вежби, да се чита книга, да се искористи времето да се разговара во семејството. Еве, извадете некои стари албуми со фотографии и потсетете се на некои настани, времиња, блиски луѓе“, вели Карахасан.

Што се однесува до состојбата со Ковид 19 на гостиварското подрачје, до денес останува иста, со еден потврден случај и без новозаболени

Материалы по теме:

50 до 60% од брзите ковид тестови во Гостивар со позитивен резултат
Во гостиварскиот регион, како и во поголемиот дел од земјава ширењето на коронавирусот периодов не стивнува. Матичните лекари бараат термин повеќе за брзи тестови, ...
Во Гостивар нема заразени со корона, 11 лица се во домашна изолација
Бројката на заболени од опасниот коронавирус во Македонија се искачи на седум. Здравствените екипи кои ги следат тековите на гостиварското подрачје, оценуваат  дека за ...
Во тетовско 14, во гостиварско 12 новозаболени со ковид
Летово 2020-та година за граѓаните несомнено е како ниедно друго до сега. Наместо шетање и одмори, во центар на вниманието ги имаат ковид пандемијата ...
Во страв од коронавирус гостиварци прават залихи од храна и гелови за дезинфекција
Меѓу граѓаните владее страв и паника од коронавирус. Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. ...
Продолжува да расте бројот на заразени со корона во Гостивар
Продолжува да расте бројот на новозаразени со коронавирус на гостиварското подрачје. Неделава, Гостивар во извештаите на Министерството за здравство секојдневно беше меѓу регионите со ...