Кошаркарското првенство дефинитивно прекинато


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Управниот одбор на Кошаркарската федерација на Македонија, денес донесе одлука и дефинитивно да го прекине првенството. Според одлуката, оваа сезона нема да биде прогласен шампион на Македонија, а нема да има ниту испаѓање од лигата. Наредната сезона првата лига ќе биде зголемена за две нови екипи и ќе брои вкупно 12 екипи. Во одлуката не е прецизирано на кој начин ќе се пополни првенството. Дали двете најдобри екипи во моментот на прекинот ќе бидат нови прволигаши или дополнително ќе има некој вид на разигрување за второлигашите останува да видиме во следниот период.

Во моментот на прекинот на првата позиција беше екипата на МЗТ Скопје, додека Гостивар и Работнички беа на второто и третото место.

На оваа одлука на Управниот одбор претходеше гласање на клубовите како да се постапи во оваа ситуација, а поголем од клубовите беа за прекин на шампионатот без да се прогласи шампион. На ова жестоко реагираа од МЗТ Скопје, кои сметаа дека треба да бидат прогласени за шампиони, иако беа одиграни само 17 кола од регуларниот дел, а до крајот освен последното коло од регуларниот дел требаше да се одиграат и 10 кола од супер лигата, како и полу финалето и финалето од плеј-офот.

Материалы по теме:

Кошарка: Утре Гостивар – Вардар
Викендов со натпреварите од 13-тото коло продолжува првата македонска кошаркарска лига. Екипата на Гостивар на домашен терен ќе има лесна задача против аутсајдерот Вардар. Гостиварци во моментов се на делба ...
Кошарка: МЗТ Скопје – Гостивар 72-78
Кошаркарите на Гостивар забележаа голема победа на гостувањето кај МЗТ Скопје во рамки на 12-тото коло на 1 кошаркарска лига. Гостиварци за прв пат откако е обновен кошаркарскиот клуб ...
Кошарка: Пораз на Гостивар, победа за Тетекс
КОЖУФ - ГОСТИВАР 87-82 Кошаркарите на Гостивар загубија во дербито на 14-тото прволигашко коло од Кожуф во Гевгелија. Двете екипи одиграа возбудлив и динамичен натпревар со многу пресврти на двете ...
Како ќе продолжи второлигашкото кошаркарско првенство?
Управниот одбор на Кошаркарската федерација на Македонија официјално го прекина првенството, но остана нејасно дали одлуката се однесува и на второлигашката конкуренција или само на првата лига. Од кошаркарскиот клуб ...
Соопштение на КК Гостивар
Раководството на Кошаркарскиот клуб Гостивар со соопштение до медиумите реагираше на, според нив, неправилната распределба на средствата од Буџетот на Општина Гостивар наменети за ...