Кошарка: МЗТ Скопје – Гостивар 72-78


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Кошаркарите на Гостивар забележаа голема победа на гостувањето кај МЗТ Скопје во рамки на 12-тото коло на 1 кошаркарска лига. Гостиварци за прв пат откако е обновен кошаркарскиот клуб успеаја да победа во спортскиот центар Јане Сандански. Екипата на Гостивар одлично го започна натпреварот и речиси во текот на целиот меч ја имаше резултатската предност во своја корист. Интересно е тоа што Гостивар успеа да ги добие сите четири четврити во своја корист и сосема заслужено да забележи победа од 78-72. Донован Доналдсон постигна 20 поени, македонскиот репрезентативец Ивица Димчески со 19 беше втор најпрецизен кошаркар на теренот, додека српскиот интернационалец Ѓорѓе Џелетовиќ со 18 поени забележа и највисок индекс на корисност од 21.

Со оваа победа Гостивар се израмни на врвот на табелата со МЗТ Скопје со ефект од 9 победи и 3 порази, но гостиварци се на втората позиција само поради послабата кош разлика за еден поен.

Следното коло Гостивар на домашен терен ќе има лесна задача, со оглед на тоа дека го пречекува аутсајдерот Вардар кој во досегашниот тек од првенството има само една победа и е на претпоследната, 9та позиција на табелата.

Материалы по теме:

Во Гостивар формирано Здружение за поддршка на деца со аутизам
Семејствата од гостиварското коишто имаат деца со аутизам, отсега со заеднички сили ќе се справуваат со предизвиците и проблемите. Борбата за поголема поддршка и ...
Посебна соба на инфективното одделение во Гостивар за сомнителни случаи на коронавирус
На инфективното одделение во гостиварската болница опремена е просторија за изолација на евентуални пациенти сомнителни на коронавирус. Во просторијата има три болнички кревети, заштитни ...
Дваесет и седум годишната Моника Ѓорѓевиќ е „Вешта жена 2020“ во Гостивар
Викендов во Гостивар по осми пат се одржа манифестацијата Вешта жена, настан кој ги собира припадничките на понежниот пол на едно место, со цел ...
Гостивар станува жариште на коронавирус
Ширењето на коронавирусот меѓу населението во регионот на Гостивар зазема сериозни размери. Високи бројки на новозаразени, редици пред епидемиологија за тестирање, исполнети болнички капацитети ...
Доделени грантови за мали и средни бизниси
Мали и средни фирми од Гостивар добија грантови, како помош во справување со негативните ефекти што ги донесе коронакризата. Се работи за 15 локални ...