Кошарка: Пораз на Гостивар, победа за Тетекс


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

КОЖУФ – ГОСТИВАР 87-82

Кошаркарите на Гостивар загубија во дербито на 14-тото прволигашко коло од Кожуф во Гевгелија. Двете екипи одиграа возбудлив и динамичен натпревар со многу пресврти на двете страни. Победникот беше решен во последната минута од натпревар, кога Кожуф не само што направи пресврт, туку успеа и да го добие мечот со 87-82. Гостиварци имаа предност на полувремето од 43-38, а таа предност беше намалена на само два разлика после крајот на третиод период. Најдобар поединец на теренот беше Ѓорѓе Џелетовиќ со 25 поени и индекс на корисност од 30. После 14-тото коло, екипата на МЗТ Скопје е осамена на врвот на табелата со 11 победи, додека Кожуф, Работнички, Гостивар и ЕуроНикел се на делба од втората до петтата позиција со идентичен ефект од 10 победи и 4 порази. Идното коло Гостивар повторно ќе гостува, овој пат во Кавадарци, кај Еуро Никел 2005.

ТЕТЕКС – АЛБЕС 76-64

Екипата на Тетекс имаше успешен старт на пролетниот дел од сезоната во 2. кошаркарска лига Запад. Тие на домашен терен го совладаа дебитантот во лигата Албес со 76-64. Тетовските кошаркари уште од стартот на натпреварот ја имаа резултатската предност во своја корист, а кон средината на вториот период стигнаа и до највисоки 31-19. Сепак, гостите со серија од 14-2 успеаја да се изборат за нерешено, 33-33 на полувремето. Тоа беше се што направија гостите на овој натпревар. Во второто полувреме комплетна доминација на кошаркарите на Тетекс, кои стигнаа и до водство од 20 разлика. Со оваа победа Тетекс дојде на делба на четвртото место со ефект од 4 победи и 3 порази, позиција која носи пласман во разигрувањето за пласман во 1. лига.

Сите кошаркарски натпревари кои се одиграа изминатиот викенд, започнаа со минута молк во чест на трагичната смрт на македонската кошаркарска легенда, Благоја Георгиевски Буштур, кој го загуби животот во тешка сообраќајна несреќа.

Материалы по теме:

Во сабота Меморијален марш во спомен на жртвите во несреќата кај Ласкарци
Во сабота, 13 февруари се навршуваат две години од трагичната автобуска несреќа близу Ласкарци, која го зави Гостивар во црно. Несреќата одзеде 16 човечки ...
Приведен сопственик на интернет кафе, не ги почитувал препораките против корона
И покрај постојаните предупредувања од надлежните институции да се почитуваат одлуките за превенција од коронавирус, кај дел од угостителите на гостиварското подрачје нема дисциплина. ...
Трибина на Унија на млади на ВМРО ДПМНЕ во Гостивар
Вчеравечер во Гостивар се одржа трибина во организирација на Унијата на млади сили на ВМРО ДПМНЕ. Учесниците потенцираа дека младите иднината треба да ја ...
Во болницата во Гостивар почина пациентка позитивна на Ковид 19
Жена од село на подрачјето на Општина Врапчиште, кај која бил потврден коронавирус, вчера починала во општата болница во Гостивар. Позитивниот резултат од тестот, ...
Британската Амбасадорка Галовеј во посета на Гостивар
Актуелната состојба со ковид пандемијата, поддршка на проекти и активности, функционирањето на локалната самоуправа. На овие теми разговараа денес на средба во Општина Гостивар, ...