Кризен штаб Гостивар: Изборите носат ризик, најважно е да се почитуваат мерките


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Денес не се регистрирани новозаболени со Ковид во гостиварскиот регион. Сепак, Меѓуопштинскиот кризен штаб го оцени периодот што следува како ризичен и со зголемена можност за ширење на вирусот, поради изборниот процес.

Во дискусиите беше речено дека може да се очекува и бројката на заболени да се дуплира.  Какви ќе бидат состојбите зависи од одговорноста на граѓаните, политичките партии при спроведување на кампањата и институциите вклучени во изборите.

„Со оглед дека веќе сме во предизборен период и се знае датумот на избори, следи период кој може да биде многу ризичен. Изборите мора да се одржат, а би препорачал сите институции коишто сме во Кризниот штаб и граѓаните да внимаваат и стрикно да се придржуваат до протоколите за изборите и кампањата за да ги намалиме ризиците“, нагласи градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

На состанокот се разгледа и проблемот со создавање на гужви кој деновиве е актуелен околу банките, најмногу поради издавањето на платежните картички.

Од 47 активно болни во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше, на инфективното одделение во гостиварската болница моментално хоспитализирани се седум. Неколку пациенти од подрачјево чија состојба се влошила деновиве биле препратени на третман во Скопје.

Материалы по теме:

Коронавирусот го полни инфективното одделение во Гостивар
Гостивар, по број на активно заразени со коронавирус периодов е меѓу првите три региони во земјава. Поголемиот дел од позитивните поминуваат со благи симптоми ...
Пред инфективно во Гостивар се подготвува мобилна амбуланта за тријажа на пациенти
Откако почна да расте бројот на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје, болницата во Гостивар се организира за евентуален наплив на пациенти. Пред инфективното ...
На инфективно во Гостивар ќе се додаваат кревети за пациенти со ковид
Минатата недела во регионот на Гостивар беше забележан најголемиот раст на заболени со ковид, вкупно 30. Со тоа се зголеми и бројката на хоспитализирани ...
Собир во Гостивар во чест на 76 години од Февруарскиот поход
Со пригоден собир и положување на цвеќе во Гостивар беа одбележани 76 години од борбените операции од НОБ, познати како Февруарски поход. Настанот го ...
Младите каратисти кои се закитија со медали беа на прием кај Таравари
Младите каратисти од клубот „Асиарт“ од Гостивар кои освоија медали на неодамнешното Државно карате првенство за деца беа на прием кај градоначалникот Арбен Таравари. ...