Кризниот штаб во Гостивар бара патролни екипи за контрола на граѓаните и угостителите


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Откако неделава се регистрираат нови случаи на заболени од КОВИД 19 во гостиварскиот регион, Меѓуопштинскиот Кризен штаб денеска одржа вонреден состанок. Во изминатото деноноќие потврден е еден новозаболен и тоа од село во Општина Врапчиште. Вкупната бројка на активно болни моментално е 12, од кои 7 на подрачјето на Општина Гостивар и 5 на врапчишка територија.

Кризниот штаб заклучи дека состојбата е релативно стабилна, но бара сериозност и одговорност од сите. Штабот предлага да се формираат заеднички партолни екипи со пазарната инспекција и полицијата кои ќе вршат контроли, колку се почитуваат мерките за заштита од коронавирус.

„Ќе испратиме барање до Пазарната инспекција и МВР да се формираат заеднички патролни екипи од општински инспектори, пазарни инспектори и полицијата, кои ќе вршат контроли дали граѓаните и угостителите ги почитуваат мерките и протоколите. Секако тие што не почитуваат, да не се казнуваат веднаш, најпрво да се оди со укажување, но ако повторно се случи да непочитуваат да следуваат и казни.“, рече Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар.

Во меѓувреме во јавното комунално претпријатие во Гостивар преземени се превентивни мерки, со оглед дека едно од заболените лица потврдени неделава, е вработено во Комуналец.

„Пациентката не доаѓала на работа од петокот, но ние како општина заедно со комуналното претпријатие решивме превентивно целата административна служба од таму да оди во самоизолациј. Тие кои биле во контакт со потврдениот случај се тестираат и очекуваме до вечерва да ги имаме резултатите. За сега, никој друг од вработените нема симптоми, се надеваме дека и резултатите ќе бидат негативни“, изјави градоначалникот. 

Материалы по теме:

Околу 570 активно заразени со корона во Гостивар, апел за празниците да се почитуваат мерките
Пандемската 2020-та година, Гостивар за среќа, ќе ја заврши со затишје на коронавирусот. Намалени се бројките на новозаразени, хоспитализирани пациенти со ковид, како и ...
Во страв од коронавирус гостиварци прават залихи од храна и гелови за дезинфекција
Меѓу граѓаните владее страв и паника од коронавирус. Вчера беше потврден првиот случај на заболен во Македонија, 50 годишна жена која престојувала во Италија. ...
Предавања за заштита од коронавирус во Гостивар
Мијте ги рацете со сапун и вода, често. Кога кивате или кашлате, правете го тоа во марамче. Одржувајте високо ниво на лична хигиена. Ова ...
Воспитувачка од градинка во Гостивар позитивна на корона, 10 деца се во изолација
Регистриран е прв случај на коронавирус во детските градинки во Гостивар. Се работи за воспитувачка, која резултатите од тестирањето ги добила вчера (20 октомври), ...
Кризен штаб Гостивар: Состојбата со корона стана сериозна
Трендот на зголемување на бројката на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје кој почна минатата недела, на денешниот состанок на Меѓуопштинскиот Кризен штаб се ...