Критична е состојбата со коронавирус во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Силниот есенски бран на коронавирусот не го одминува и регионот на Гостивар. Иако, состојбата на почетокот од есента беше стабилна, периодов секојдневно се бележат високи бројки на новозаразени. Само во изминатите три дена, вкупно беа потврдени над 160 нови случаи на ковид.

Инфективното одделение во гостиварската болница е веќе преполно, пациенти се згрижуваат и во амбулантскиот дел, што е ризик за персоналот и граѓани кои се обраќаат за помош со други здравствени проблеми.

„Капацитетите се преполни, на одделението полни се сите 24 кревети, а веќе и во амбулантата вршиме прием и третман на пациенти. Со тоа и ние сме ставени во опасност, бидејќи друго е кога лежат во болничките соби на одделение каде имаат свои тоалети и не излегуваат. Друго е во амбулантскиот дел каде тоалетите се заеднички, сето тоа е ризик и за пациентите кои доѓаат со други болести.“, вели д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективно одделение во Гостивар.

За да се растовари инфективното одделение, во функција ќе се стави објектот на поранешна дијализа, а за прием на пациенти со ковид и дел од интерното одделение.

„Во поранешна дијализа планираме да почнеме со работа деновиве, утре, задутре и тој објект да биде наменет за сомнителни на ковид или за други пациенти, не мора да значи само за ковид позитивни. Понатака и еден дел од интерното одделение ќе се отвори за ковид случаи и тоа за пациенти во потешка состојба затоа што таму имаме централен кислород“, рече раковидителот на инфективно.

Збирните податоци од Институтот за јавно здравје покажуваат дека моментално активно болни на поширокото подрачје на Гостивар се 442 лица.

Материалы по теме:

Разговор со Љубиша Кировски од Франција, по потекло од Тетово
Тетовецот Љубиша Кировски, кој долги години живее и работи во Франција, ја пренесува состојбата со Ковид-19, но и како Франција се справува со пандемијата. https://www.youtube.com/watch?v=Y5WhS3lQpP0
Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
Гостивар доби нова детска градинка
Ќе се скратат листите на чекање за прием во детските градинки во Гостивар. Денес официјално беше пуштена во употреба новата градинка во Долна Бањица. ...
Се одбележува Светскиот ден на учителот
Учителите се вторите родители на децата, нивни извор на знаење, разбирање и поддршка. Личности кои на најмалите им служат како пример, ги образуваат, воспитуваат, ...
Летото е период на стомачни вируси – лекарите со објаснување за разликите со Ковид-19
Летото и топлото време се период на чести вируси и инфекции. Најмногу застапени се стомачните вируси, проследени со симптоми како дијареа. Овие состојби неретко ...