Меморијалниот марш се заокружи на плоштадот во Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Споменот и болката по загубата ги обединија граѓаните на Гостивар. Вчера во чест на кобната несреќа кај селото Ласкарци се одржа Меморијален марш што се заокружи навечер со собир на градскиот плоштад.

Групата планинари кои испешачија околу 55 километри на плоштадот беа пречекани од голем број граѓани, коишто на ваков начин се приклучија во оддавањето почит на жртвите во несреќата.

„Минатата година, на 13 февруари во истото време како сега бев во болницата „8-ми септември“ во Скопје. Една година подоцна, сме тука и сите што учествуваа во Меморијалниот марш од Ласкарци до Гостивар, констатираме дека се добри, здрави и живи и стигнаа до целта. Лани, ова беше трагичен ден за Гостивар. Целта на овој марш е порака до сите институции да функционираат така како што треба, за да нема повторно такви трагедии“, изјава Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар.

Пораки од плоштадот испратија и отец Александар Јанкоски од гостиварското архиерејско намесништво, Малзим Зендели од гостиварското Муфтиство и Замир Мустафаи, еден од иницијаторите на маршот.

Тешко е што и да се каже за загубата на нашите блиски. За луѓето од било која вероисповед останува вербата во Бога, и пораката дека овој живот е краток и она што треба да го величиме е токму вербата во Бога. Зборови на утеха нема, нека Господ Бог ги прости сите наши чеда“, рече отец Јанкоски.

Од локалната самоуправа и планинарите организатори на Меморијалниот настан за годишнината од несреќата изразија надеж дека маршот во спомен на трагичната автобуска несреќа ќе прерасне во традиција.    

Материалы по теме:

Во регион на Гостивар повеќе оздравени од новозаразени со ковид
Состојбата со ширењето на коронавирусот во регионот на Гостивар е потсмирена. Така барем покажува официјалната статистика на Министерството за здравство. За разлика од претходниот ...
Конзерваторскиот центар во Гостивар реализира 4 проекти за заштита културното наследство
Конзерваторскиот центар во Гостивар и покрај ковид пандемијата ја заокружува 2020-та успешно. Во тек е реализација на четири проекти предвидени во програмата за работа, ...
Административни процедури ја одолговлекуваат распределбата на социјалните станови во Гостивар
Наместо да бидат нечиј топол дом, овие станови во Гостивар наменети за социјално загрозени семејства и по година и половина од изградбата, се’ уште ...
Нови садници за почист Гостивар
Дворната површина на основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар, која е пространа, но нефункционална, да се претвори во парк. Ваква е идејата на екологистите, ...
Собирале лажни донации во име на здружение за помош на болни деца
Здружение за поддршка на деца болни од рак реагира дека во Гостивар во нивно име се собираат лажни донации. Девојки низ кафулиња продавале сликовници, ...