Мирисот и вкусот кај ковид пациентите може да не се врати со месеци


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Губењето на чувството за мирис и вкус е чест симптом кај пациентите кои се заразуваат со коронавирус. За разлика од обичните настинки или алергии кои може да ги намалат овие сетила, ковидот целосно ги блокира. Иако во однос на покачена температура, болки по телото, отежнато дишење ова се смета за полесен симптом, сепак создава непријатност, а може да предизвика и проблеми во исхраната.

„Коронавирусот ги оштетува нервните завршетоци во носот, одговорни за одредување на мирисот. Повеќето ќе почнат да ги чувствуваат мирисите нормално после неколку денови, но кај одреден процент се случува сетилото да остане пореметено и со месеци.“, вели д-р Насир Муслиу, оториноларинголог во гостиварската болница.

За пациентите на кои не им се вратил мирисот подолг период по оздравување од заразата, лекарите препорачуваат внес на витамин Е  и неколкунеделно користење на спреј за нос. Интересно и специфично е што лекарите имаат и примери на пациенти кај кои ковид предизвикал промени во доживувањето на пријатен и непријатен мирис. Нешто што претходно им мирисало убаво, по прележување корона не можат да го поднесат.

Според анализите на Институтот за јавно здравје, најчести симптоми кај заразени со коронавирус се  покачена температура, кашлица и малаксаност, по што на четврто место доаѓа ослабен или изгубен осет за мирис и вкус.  

Материалы по теме:

Сезоната на грип дополнително ќе го отежни справувањето со коронавирусот
Во услови на ковид пандемија, појавата на сезонскиот грип меѓу населението ќе ја искомплицира состојбата на инфективните одделенија во болниците. Коронавирусот и грипот имаат ...
До сега 2 трудници потврдени со ковид во Гостивар
Ризиците по здравјето од коронавирусот се повисоки кај бремените жени. Тие заедно со хронично болните и повозрасните, спаѓаат во ранливите категории. Тоа значи дека ...
Лекарите во Гостивар апелираат граѓаните навреме да бараат медицинска помош
Медицинарите во Гостивар имаат полни раце работа, откако периодов се влоши состојбата со коронавирусот на подрачјето. Бројот на активно болни надмина 210, а епидемиолошката ...
Граѓаните да се вакцинираат против ковид, особено ризичните групи – препорачуваат лекарите
На прагот на ковид вакцинацијата во нашата земја, лекарите потсетуваат дека колективниот имунитет ќе се стекне само преку имунизација на населението и препорачуваат граѓаните ...
Само 4 регистрирани случаи на грип сезонава во Гостивар
Грипот падна во сенка на коронавирусот. За разлика од претходните години, кога овој период грипот беше најчестата зараза меѓу граѓаните, годинава заболените може да ...