Млади музичари од Гостивар промовираат прва заедничка песна


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5061

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4777

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Уметничките души не мируваат со творењето, ниту во време на корона. Ковид пандемијата за жал ги запре настапите и концертите, но не ги спречи музичарите, особено младите, да создаваат нови песни. Така, гостиварците Јордан Џејмс Ивановски и Синиша Карафилоски започнаа заеднички  музички проект „D’Reamers” , и промовираа прво дело, насловено „Карма”. Песната е снимена во студиото на познатиот македонски музичар Дамир Пух, кој се јавува и како продуцент и аранжер.

„Соработката дојде спонтано, јас и Синиша сме школски другари, двајцата се занимаваме со музика и решивме да направиме заедничка песна. Целиот проект на тежина доби со ангажирањето на Дамир Пух, кој е продуцент и го направи аранжманот“, рече пејачот Јордан.

Авторот и текстописец на песната Карафилоски кажува дека нејзин белег е современиот звук пренесен преку ретро ритамот, со намера модерниот тек во музичкиот свет да се пренесеме и во нашите краишта.

На музичарите, а и на публиката им преостанува надежта дека коронакризата што побрзо ќе помине, за повторно да може максимално да се ужива со свирките во живо.

Материалы по теме:

Во гостиварскиот регион осум новозаболени со Ковид 19
Се зголеми бројката на заразени со коронавирус во гостиварскиот регион. Изминатото деноноќие регистрирани се осум новозаболени лица, од кои две во Гостивар и шест ...
Во Гостивар досега вкупно 50 тестирани за корона, нови позитивни нема
Брачен пар којшто се наоѓал во државен карантин во еден од хотелите во Маврово, бил пренесен во болницата во Гостивар, откако мажот добил симптоми ...
За повеќе паркинг места во Гостивар, дел од паралелното зонско преминува во косо
Недостатокот на паркинг простор е долгогодишен проблем во Гостивар, кој им создава нервози и маки и на возачите и на сообраќајната полиција. Јавното претпријатие ...
Пандемијата ги натера гостиварци повеќе да се грижат за здравјето
Медицината докажала дека во борбата против вирусите и последиците кои ги предизвикуваат, најважен е имунитетот на организмот. Откако почна ковид пандемијата, лекарите ги советуваат ...
Доделени грантови за мали и средни бизниси
Мали и средни фирми од Гостивар добија грантови, како помош во справување со негативните ефекти што ги донесе коронакризата. Се работи за 15 локални ...