Неизмерна љубов кон балетската уметност – балетско студио „Менада“


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

13 години создавање љубов кон балетската уметност кај малите балерини. Балетското студио „Менада“ од Тетово, долго време се залага за промовирање на балетот и танцот кај најмладите, помагајќи им за нивниот физички и духовен развој. 29 април се одбележува како Светски ден на танцот. Кореографот и еден од основачите на студиото Јелена Мирчевска вели дека вложиле многу труд и енергија во образување на децата, како и давање придонес кон развојот на културата во Тетово.

„Долги години напорно работевме за да ја пренесеме на децата таа љубов кон балетската уметност. Голем дел од нив се определија за бавење со таа област, на што јас и Наташа, со која го основавме балетското студио, сме посебно горди. Освен тоа, и градот е поубав кога е развиена оваа уметност“, вели Јелена.

Децата сакаат да танцуваат, вели Јелена. Иако периодов сите се соочуваме со рестриктивни мерки, сепак Мирчевска смета дека од оваа ситуација ќе излеземе посилни. Потоа, вели, уште поенергично ќе се вложат себеси во нови балетски проекти.

„Иако балерините изгледаат елегантно, тие во себе се војници и се борат за даго постигнат посакуваното. Мислам дека ќе излеземе посилни од сето ова, па со нова енергија и позитивна мисла ќе се насочиме кон нови нешта“.

Доказ дека дечињата го обожаваат танцувањето е оваа слатка балерина.

„Јас сум во балетското студио Менада, имам три години, доаѓам во ова школо и учам да играм балет“, вели Сара.

Од балетското студио „Менада“, велат дека трудољубивоста и креативноста која ја имаат балерините, со нетрпение чекаат повторно да ја покажат на публиката.

Материалы по теме:

Горан Јосифоски – Џемо го фати крстот во „Св.Кирил и Методиј“ – Тетово
Горан Јосифоски - Џемо беше најсреќниот на Водици во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“, во Тетово. За него ова е прво скокање ...
„Турски документи за историјата на Македонија, пописи од 19 век – Скопски Санџак, Тетовска Каза“
„Турски документи за историјата на Македонија, пописи од 19 век - Скопски Санџак, Тетовска Каза“ - вака е наречена книгата на авторите д-р Музафер ...
Пајак службата со полни раце работа
Речиси секојдневно Пајак службата подигнува од пет до 10 возила. Бројката се зголемува во деновите кога се вршат акциски контроли во соработка со полицијата. ...
Тетовци се уште не размислиле дали ќе се вакцинираат
200 илјади вакцини се очекува да пристигнат месецов во земјава. Вчера беше потпишан договорот за набавка на вакцини од кинескиот производител „Синофарм“. Многу земји ...
Карантинот доведе до намалување на загадувањето – но, потребни се конкретни мерки
22 април се одбележува како Светски ден на планетата Земја. Светот во моментов се соочува со глобална криза - пандемијата од коронавирусот. Светските медиуми и институции ...