Нема новозаразени со корона во гостиварско, повеќето позитивни се асимптоматски


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

По викендов, во кој беа регистрирани вкупно 9 новозаразени, денес нема нови случаи на корона во гостиварскиот регион. Надлежните ја оценуваат состојбата како релативно стабилна, но потенцираат дека тоа не значи граѓаните да се олабават, туку напротив да продолжат со доследно почитување на мерките за заштита. Повеќето лица кај кои е потврден коронавирус во Гостивар засега се без симптоми, вели градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Контактирам со пациентите, повеќето немаат никакви симптоми и се чувствуваат добро, се надевам дека така и ќе остане. На сите граѓани сакам да им порачам да продолжат да ги почитуваат мерките. Сметам дека Гостивар има помал број на заболени од останатите поголеми градови, токму затоа што граѓаните се однесуваат одговорно и почитуваат мерки“, рече градоначалникот.

Вирусот беше потврден кај 4 вработени во администрацијата на ЈП „Комуналец“. Превентивно целата администрација е пратена во самоизолација, а тестовите на останатите вработени се негативни. Во претпријатието е извршена и вонредна дезинфекција.

Моментално на подрачјето на општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше има 28 активни случаи на коронавирус.

Материалы по теме:

Тетовецот Жарко Столески ја пренесува состојбата во Велика Британија
Тетовецот Жарко Столески веќе неколку години живее и работи во Лондон. Тој за гледачите на КМ телевизија ја пренесува состојбата со ковид 19 во Велика Британија. https://www.youtube.com/watch?v=Kvk2e2DFchc Во Велика Британија од ...
Тетовецот Мирослав Атлески ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Норвешка
Тетовецот Мирослав Атлески, кој во својата кариера настапуваше за Тетекс и Силекс, а во моментов е играч и помочник тренер во петтата лига на ...
Пазарот во Гостивар ќе биде отворен во вторник
Гостивар изминатите десет дена нема новозаболени од коронавирус. Состојбата е под контрола, заклучија институциите на денешниот состанок на Кризниот штаб. Олабавувањето на рестриктивните мерки ...
Дарко Савески ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Германија
Поранешниот фудбалер на Тетекс, Ренова и голем број на други клубови, Дарко Савески, ја пренесува состојбата во Германија. https://www.youtube.com/watch?v=RxnM9p7yUGc
Наставничката Дамческа ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Австралија
Наставничката по Македонски и Англиски јазик во Мелбурн, Татијана Дамческа, ја пренесува состојбата со Ковид-19 во Австралија и како оваа земја се справува со ...