Нови решенија за изолација за 173 лица во Тетово и Гостивар


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Изминатото деноноќие во тетовско-гостиварскиот регион Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал нови решенија за изолација на вкупно 173 лица. Според податоците од СВР Тетово, од нив 121 се во Гостивар и 52 во Тетово. Полицијата контролирала и 96 лица со решенија за изолација на гостиварско подрачје. Со оглед дека на сила е викенд карантин, такви контроли во Тетово не се спроведени.

Истиот период, изјави за самоизолација потпишале 44 лица во тетовско и 42 во гостиварско, каде контрола била извршена на 41 лице со претходно потпишани изјави.

Во тетовскиот регион регистрирани се и прекршувања на забраната за движење, односно полицискиот час. Како што информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски вкупно 12 лица во тетовско биле лишени од слобода поради ваково прекршување. Меѓу нив имало лице над 65 години, како и малолетник. Сите се соочуваат со кривична пријава за непостапување според здравствени прописи за време на епидемија. 

Полицијата казнувала и за непочитување на мерката за задолжително носење на заштитни маски. Во Гостивар казнети се 19, додека во Тетово 2 лица.

Материалы по теме:

Гоце Јанкулоски именуван за нов началник на СВР Тетово
Секторот за внатрешни работи Тетово доби нов началник. За прв човек на секторот е поставен 47 годишниот Гоце Јанкулоски од тетовска Брвеница. Новиот началник ...
Акција во Гостивар: За еден час откриени 60-тина сообраќајни прекршоци
Саботниот ден полицијата во Гостивар го посвети на интензивни контроли во сообраќајот. Колку се возачите недисциплинирани докажува податокот дека за еден час биле откриени ...
Во Тетово и Гостивар приведени 7 лица за прекршување на полициски час
Од вчеравечер започна да важи забраната за движење во периодот од 21 часот навечер до 6 часот наутро. Полицијата има засилени контроли и дополнителни ...
Зачестени пожари на гостиварското подрачје
Зачестија пожарите на гостиварското подрачје. Во викендов што измина беа регистрирани неколку пожари во објекти, а гореше и во шумски предели. За среќа, пожарите ...
Во Полог над 2.200 граѓани се во изолација со решение
Во полициските контроли на лицата во изолација на полошкото подрачје во последното деноноќие, не биле констатирани непочитувања. Според податоците од Секторот за внатрешни работи, ...