Нови три случаи на корона во Гостивар и еден во Општина Врапчиште


Deprecated: WP_Query was called with an argument that is deprecated since version 3.1.0! caller_get_posts is deprecated. Use ignore_sticky_posts instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 5062

Notice: Undefined variable: arkrp in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 435

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Deprecated: ark_content_rss is deprecated since version 2.9! Use the_content_feed instead. in /home/kissmenada/public_html/wp-includes/functions.php on line 4778

Notice: Undefined variable: excerpt in /home/kissmenada/public_html/wp-content/plugins/opt_v189srq/ark-relatedpost.php on line 521

Поголема внимателност и почитување на мерките на заштита од корона во текот на изборната кампања и во пресрет на доаѓањето на иселениците. Ваква препорака испрати денес Меѓуопштинскиот Кризен штаб на Гостивар од состанокот на кој се разгледуваше  состојбата со ковид на подрачјето.

Зголемување на бројката на заболени има, но не е драстична, во меѓувреме има и оздравени лица, па останува оценката дека се одржува стабилност.

„Споредено со останатите региони, бројката на заболени во гостиварско е помала. Во периодот што следува треба да продолжиме, сите институции да се ангажираме и да укажуваме граѓаните да ги почитуваат мерките и препораките. Ова е особено важно, со оглед дека ќе се спроведува кампања за изборите со што се зголемува и ризикот. Исто така, во очекуваме доаѓање на иселениците, па планираме преку едукативни и информативни материјали и нив да ги потсетиме на неопходните мерки за заштита од ковид“, рече градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

Денес во гостиварскиот регион се регистрирани 4 нови случаи на инфицирани со коронавирус, од кои 3 во Општина Гостивар и 1 во Општина Врапчиште. Според податоците од Кризниот штаб, моментално како активно болни се водат вкупно 48 лица.

Од почетокот на пандемијата до сега, во регионот што е под надлежност на епидемиолошката служба во Гостивар, направени се 605 тестирања за ковид. Позитивни резултати имало вкупно 87. Меѓу нив 12 здравствени работиници, од кои активен е еден случај.

Материалы по теме:

Персонал од Итна помош во Гостивар во изолација – потврден коронавирус кај медицинска сестра
Потврден е коронавирус кај медицинска сестра од службата за Итна помош во Здравствениот дом во Гостивар. Ова е прв и во моментот единствен случај ...
Дивата сеча на шумите голем проблем во гостиварско
Шумите во регионот на Гостивар се наоѓаат на удар на бесправната сеча. Немилосрдно се опустошуваат големи површини шума, цвета „бизнисот“ со продажба на нелегално ...
Акција за донирање електронски уреди за ученици во Гостивар
Во Гостивар од денес започна акција за донирање на електронски уреди за ученици од социјално ранливи семејства. Целта е и на овие деца да ...
Донација компјутери за деца од социјален ризик во Гостивар
55 социјално загрозени семејства од подрачјето на Гостивар ќе добијат компјутери како донација, за да може децата да ја следат онлајн наставата. Гостиварска фирма ...
Во тетовско 14, во гостиварско 12 новозаболени со ковид
Летово 2020-та година за граѓаните несомнено е како ниедно друго до сега. Наместо шетање и одмори, во центар на вниманието ги имаат ковид пандемијата ...