Одбојкарите се пласираа на ЕП!

Македонската одбојкарска репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство кое во Септември ќе се игра во Естонија, Финска, Чешка и Полска. Ова за нашата репрезентација ќе биде второ последователно учество на континенталниот собир.

Резултати од Квалификациите во Скопје:
Македонија – Босна и Херцеговина 3-1
Македонија – Турција 1-3
Македонија – Босна и Херцеговина 3-0
Македонија – Турција 3-1

Табела:
1. Турција 9 (10-4)
2. Македонија 9 (10-5)
3. Босна и Херцеговина 0